Augsnes analīzes

Rekomendācijas

 

Neskatoties uz to, ka lauka platība ir 9 ha, atšķirības laukā ir diezgan ievērojamas un risinājumi dažādās lauka vietās ir nepieciešami atšķirīgi. Strādājot ar konstantu devu laukā, dažos nogabalos problēmas nebūs atrisinātas un netiks sasniegta augstākā iespējamā raža.

1. Lauks atrodas Zemgales reģionā, kur ir salīdzinoši auglīgas augsnes, kas veidojušās uz karbonātiem bagātiem cilmiežiem un parasti ir ar optimālu pH, un tomēr nelielai daļai lauka ir nepieciešama uzturošā kalķošana. Lai uzlabotu augsnes pH un sabalansētu Ca:Mg attiecību, kaļķošanai vēlams izmantot kaļķakmens miltus ar zemu Mg saturu, jo augsne ir ar augstu Mg nodrošinājumu. Lai nodrošinātu kaļķošanas materiālu ar zemāku Mg saturu, tiks izmantots Dankalk, kurš raksturojas ar augstu reaktivitāti 85%

2. Lauks ir ar augstu K nodrošinājumu un vidēju līdz zemu P nodrošinājumu. Izvēloties mēslošanas līdzekļus, vēlams pastiprināti pievērst uzmanību P mēslojumam, un augu mēslošanai izvēlēties KCl un Amofosu vai NPK ar augstu P saturu, piem.,YARAMILA® NPK(S) 13-24-12(8). Augiem nepieciešams optimāls mēslojuma apjoms, kas nodrošina gan augsnes ielabošanu, gan augu iznesi. Pie tam, atsevišķos lauka nogabalos, pieprasījums ir atšķirīgs (YARAMILA® NPK(S) 13-24-12(8) no 242 līdz 593  kg/ha), tādēļ mēslojuma izkliedi nepieciešams veikt balstoties uz mēslošanas karti.

Mēslojuma devas ir rēķinātas pēc augsnes ražas potenciāla, ko var sasniegt konkrētā lauks augsnes tips, 8t/ha ziemas kvieši. Ņemot vērā, ka saimniecība sēj augstražīgas, intensīvā tipa šķirnes.

Riski neizmantojot rekomendācijas: Nepietiekams Ca nodrošinājums  (lauks netiek kaļķots) un nesabalansēts mēslojums ( pastiprināts K mēslojums nevis P) atsevišķos šī lauka nogabalos var radīt sliktāku augu sadīgšanu, cerošanu un attīstību rudens periodā (P trūkums), savukārt citos nogabalos – pastiprinātu augu zaļās masas attīstību ( K pārbagātība, Ca:Mg nesabalansētība un patiprināta N uzņemšana veicina augu stiepšanos garumā), kā rezultāta var veidoties veldre un sīki graudi.

Raugoties no ekonomiskā viedokļa, kaļķošana uzlabo augsnes struktūru, gaisa un ūdens apmaiņu. Uzlabojas barības elementu izmantojamība.

 

Augsnes pH līmenis N P K
pH 7,0 100 100 100
pH 6,0 89 52 100
pH 5,5 77 48 77
pH 5,0 43 34 52
GDPR