Graudu tirgus apskats

GRAUDU TIRGUS APSKATS  30.05.2018

 

PĀRTIKAS KVIEŠU TIRGUS ANALĪZE

Jaunā raža – Decembra matifs

Pēdējā nedēļā vērojams Matif kāpums, ko stimulēja EUR kritums pret ASV dolāru (šis faktors stimulē Eiropas eksportu), otrs nozīmīgākais faktors, kas kāpumu pastiprināja – «laika ziņu tirdzniecība» fondu biržā. Paredz, ka tuvākajā laikā Matif varētu svārstīties 181-193 EUR robežās.

 

 

EUROPA

Šobrīd jāapskata 2 daļas. No Vācijas vidienes uz dienvidu pusi – laikapstākļi ir ļoti labi, Francijā, Spānijā un Portugālē. No Vācijas vidienes uz ziemeļu pusi – diezgan sauss, laiks jau ilgstošu laiku.

Eiropas komisija prognozē ka graudaugu kopraža un ražība no ha Eiropā plānota virs 5 gadu vidējās, tas ir, kviešiem 5,93 t/ha, miežiem – 5,04 t/ha. Šobrīd atzīti 79% Francijas sējumu kā teicamā/izcilā stāvoklī.

Iespējams, ka rapša ražība varētu nedaudz mazāka par 5 gadu vidējo un sasniegt tikai 3,19 t/ha, kas 2,9% zemāks rādītājs nekā 5 gadu vidējais.

 

PASAULE

ASV: Nelabvēlīgi laikapstākļi – izteikts un ilgstošs sausums ASV dienvidos, pārmērīgs mitrums ziemeļu daļā, kas kavē pavasara sējas darbus, prognozē, ka raža varētu būt 45 milj. tonnas kviešu (pagājušajā gadā 47 milj.tonnas).

Kanāda: Atsevišķos reģionos (prērijās) ir diezgan sauss, arī prognozes liecina, ka lietus tuvākajā laikā nav paredzams pietiekošos apjomos.

Austrālija: Ļoti sliktas prognozes rietumu un dienvidaustrumu daļā, uztraukums par jauno ražu, jo sausums pieņemas spēkā. Bažas, ka sausums var saglabēties visu sezonu „La Nina” parādības dēļ.

Krievija: Melnās jūras reģions – sausums, taču centrālajā daļā un Volgas upes reģionā situācija strauji uzlabojas. Tikai nedaudz atpaliek noiepriekšējiem gadiem vasarāju sējā. Plāno, ka kviešu kopraža varētu būt mazāka par 13 milj. tonnām, pret iepriekšējo absolūto rekordražas gadu.

 

 

 

 

 

 

RAPŠA TIRGUS PĀRSKATS

Rapša cena biržā šobrīd aug pateicoties EUR un USD kursa dēļ un Eiropas komisijas ziņojumā norādītās informācijs dēļ, ka Vācija prognozētas nedaudz zemākas ražas galvenokārt sējumu platību samazinājuma dēļ, arī, kā jau minēju, vidējā ražība plānota nedaudz mazāka Vācijā. Taču neskatoties uz šiem apstākļiem, Eiropas rapša pārstrādes rūpnīcas neplāno pārmaksāt par «vietējo» rapsi, vajadzības gadījumā plāno importēt. Rapša cenu nedaudz ietekmēja arī sojas cenas kāpums.

 

 


*obligāti aizpildāmie lauki