GRAUDU TIRGUS APSKATS 21.06.2018


PĀRTIKAS KVIEŠU TIRGUS ANALĪZE

Jaunā raža – Decembra Matif biržas cenas

Pēdējā nedēļā vērojams Matif kritums, ko izraisīja informācija par laikapstākļu uzlabošanos prognozes, kritumu arī izraisīja spakulācijas fondu biržā, ko radīja saspīlētas savstarpējās attiecības starp ASV un Ķīnu tirdzniecības nosacījumos. Paredz, ka tuvākajā laikā Matif varētu svārstīties 173-180 EUR robežās.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pēdējā USDA ikmēneša ziņojumā norādīts, ka pasaules noliktavu kviešu krājumi nav samazinājušies, kā tika prognozēts, jo patēriņš samazinājās par 3 milj. tonnām. Līdz ar to krājumu līmenis uz Jūnija sākumu bija 266,16 milj.tonnas. Tendence ir tāda, ka galvenajās eksportētājvalstīs krājumu līmenis ar katru gadu sarūk, bet tai pašā laikā galvenajās importētāj valstīs krājumu līmenis paaugstinās.

 

EUR un USD likmes līkne

Pozitīvas ziņas – ASV Federālā Banka ir palielinājusi federālo fondu procentu likmi no 1,75% uz 2%, kamēr Eiropas Centrālā Banka atstājusi nemainīgu jeb 0%. Nākošais pārskatīšanas periods ir nākamā gada vasara. Šis fakts nedaudz uzlabo Eiropas eksportētspēju.

 

 

 

EIROPA

Eiropa: Joprojām ir diezgan labvēlīgi laikapstākļi Vācijas vidienē un dienvidu pusē, kā arī Francijā, Spānijā un Portugālē. Vācijas Ziemeļrietumu daļa, Polija, Baltijas valstis un Skandināvija joprojām cieš no pārmērīga sausuma. Ilgstošs sausums viennozīmīgi ir ietekmējis ražas kvantitāti šajās valstīs, it īpaši vasarājiem, bet joprojām ir cerība, ka varēs glābt kvalitāti.  Tuvākajās 5 dienās prognozē nokrišņus reģionos, kas cieš no sausuma, kā arī nedaudz pazemināsies gaisa temperatūra. Prognozē, ka Eiropā kopraža varētu būt 149,4 milj. tonnas (-1 milj. t.), vasaras sējumu stāvokļa dēļ Vācijā un Polijā.

 

PASAULE

 

 

 

 

 

 

 

 

ASV un Kanāda: Prognozē diezgan nozīmīgus nokrišņus un siltu laiku vasaras kviešu audzēšanas reģionos, kas var vēl uzlabot sējumu stāvokli;

Austrālija:  Joprojām valda sausums, kas jau ir viennozīmīgi ietekmējis ražas kvantitāti.

Krievija: Melnās jūras reģions – joprojām sauss. Taču labība jau ir nobriedusi un drīz sāksies labības novākšanas laiks. Šis sausums vairs neietekmē kvantitāti. USDA statistikas birojs izteicis prognozes, ka ražas apjoms varētu būt 68,5 milj.tonnas, tai pat laikā vietējās Krievijas aģentūras prognozē, ka ap 72-73 milj.tonnas.

Ukraina: Dienvidu daļā pārmērīgais sausums ir radījis vasaras sējumu stāvokļa pasliktināšanos, līdz ar to  prognozē, ka kviešu ražība varētu sasniegt tikai 4,06 t/ha (2017.g. bija 4,11 t/ha), miežiem – 2,98 t/ha, kas ir -10% pret iepriekšējo gadu. Taču paredz lielākas kukurūzas un saulespuķu ražas.

 

RAPŠA TIRGUS PĀRSKATS

Rapša Matif biržas cenas

 

 

 

 

 

 

Jēlnaftas biržas cenas

 

 

 

 

 

 

 

Sojas biržas cenas 

 

 

 

 

 

 

Rapša tirgus lēno pieaugumu nomainīja pamatīgs kritums, ko izraisīja jēlnaftas cenu kritums, kas vairāk ir tehniskā korekcija pēc pamatīga kāpuma. Nedaudz arī Krievijas pretenzijas un draudi par piegādes ierobežojumu atcelšanu par pašreizējām augstām cenām. Visvairāk rapša cenas kritumu iespaidoja «brīvais kritiens» sojas biržas cenās, ko izraisīja ģeopolitiskais ASV un Ķīnas tirdzniecības karš.


Atpakaļ

*obligāti aizpildāmie lauki