GRAUDU TIRGUS APSKATS 23.08.2018


IZMAIŅAS KVIEŠU CENĀS MATIF BIRŽĀ

Spekulācijas par iespējamiem eksporta ierobežojumiem no Melnās jūras valstīm ir palielinājušas kviešu cenas MATIF biržā. Salīdzinājumā ar pagājušo nedēļu cena pieauga par aptuveni 2 procentiem. Pēc tam, kad informācija neapstiprinājās, cena atgriezās iepriekšējās nedēļas līmenī.

 

 

Kviešu Matif biržas cenas

Potenciāli zemāks kviešu eksporta apjoms no Melnās jūras izraisīja graudu cenu kāpumu.

Piektdien tika pateikts, ka Krievijas oficiālās varas iestādes varētu sākt ierobežot graudu eksportu uz šo gadu līdz 30 miljoniem tonnu. Lai gan baumas nebija apstiprinātas, tirgus reakcija bija nozīmīga – piektdien, MATIF kviešu cenas pieauga līdz 4 eiro.

Krievijas kviešu eksporta izmaiņas, milj.t.

Ņemot vērā zemāku graudu ražu, Ukraina ierobežo arī kviešu eksportu līdz 16 miljoniem tonnu. Tas ir arī mazāk nekā pagājušajā gadā (16,5 miljoni tonnas).

Ukrainas kviešu eksporta izmaiņas, milj.t.

Šogad, zemās ražības dēļ un graudu piegāžu samazināšanās rezultātā, var likt dažām valstīm ierobežot eksporta apjomu.

Esošo kviešu raža ievērojami samazina pārejas posma kviešu daudzumu valstīs, kuras eksportē kviešus. Krājumu līmenis samazināsies par aptuveni 25%.

Eksportētājvalstu kviešu krājumu apjoma izmaiņas, milj.t.

Tādā pati situācijā Melnās jūras valstis, sāka apsvērt iespēju ierobežot kviešu eksportu. Krievijas kviešu rezerves varētu samazināties par aptuveni 50%. Ukrainā tiek prognozēts līdzīgs krājumu samazinājums.

Krievijas un Ukrainas kviešu krājumu apjoma izmaiņas, milj.t.

Ziemeļeiropā lauksaimnieki sāka saskarties ar grūtībām vasaras kultūru ražas novākšanā, lietavas atstāj ietekmi uz ražas kvalitāti.

Ražas novākšanas drudzis Rietumu un Centrāleiropā ir beidzies. Pagājušajā nedēļā lietus negatīvi ietekmēja graudu kvalitāti Eiropas ziemeļdaļā. Nākamajā nedēļā Dānijā un Zviedrijā tiek prognozēta laika apstākļu uzlabošanās. Tikmēr smagākas lietus var bloķēt ražas novākšanas darbus Somijā un Igaunijā.

Sausi laika apstākļi ir prognozējami Krievijas Centrālajā daļā.

Laika apstākļi Krievijas centrālajā daļā ir salīdzinoši uzlabojušies – prognozēts sauss laiks. Tomēr Krievijas centrālā daļa pirms divām nedēļām saņēma lielu nokrišņu daudzumu. Pārmērīga mitruma dēļ, liela daļa graudu šajā apgabalā būs lopbarības kvalitātē, paredz, ka varētu sasniegt pat 20%.

RAPŠA CENU IZMAIŅAS MATIF BIRŽĀ

Sakarā ar rapša zemajām ražām Eiropā un vājāku EUR attiecībā pret ASV dolāru, kā arī neliels sojas cenu kāpums (sakarā ar atjaunotām tirdzniecības sarunām starp ASV un Ķīnu) kalpoja kā atbalsts rapša cenas kāpumam biržā, tādējādi sasniedzot šīs sezonas augstāko punktu – 388 EUR.

Rapša Matif biržas cenas

Paredzams, ka Eiropā izaudzētā rapšu sēklu raža būs viszemākā pēdējos septiņos gados.

Rapšu sēklu izaudzētā produkcija Vācijā, Polijā un Ziemeļeiropā šogad ir ievērojami samazinājusies. Tikai Vācijā rapšu pārstrāde sašaurināsies par 17%, kā arī nāksies importēt apmēram 3,5 miljonus tonnu.

Izmaiņas rapša kopražā Eiropā, milj.t

FINANŠU TIRGI

Salīdzinoši lēts EUR pret ASV dolāru ir labvēlīgs faktors kviešu MATIF cenām.

Pagājušajā nedēļā EUR maiņas kurss pret ASV dolāru bija nedaudz zemāks un saglabājās 1,14 dolāri par 1 eiro. Kurss pēdējā gada laikā ir zemākajā līmenī. Relatīvi vājāks EUR palielina Eiropas izejvielu konkurētspēju pasaules tirgū. Tajā pašā laikā tas arī dod pozitīvu impulsu Eiropas graudu cenām.

 

 


Atpakaļ

*obligāti aizpildāmie lauki