GRAUDU TIRGUS APSKATS 29.08.2018


IZMAIŅAS KVIEŠU CENĀS MATIF BIRŽĀ

Baumas par iespējamo graudu eksporta aizliegumu no Melnās jūras reģiona valstīm un labvēlīgiem laika apstākļiem ir izraisījuši spēcīgu cenu korekciju MATIF līknē. Kviešu cenas korekcija bija par aptuveni 5% pagājušās nedēļas laikā.                                                      .

 

 

 

Kviešu Matif biržas cenas

Graudu eksports no Melnās jūras reģiona valstīm

Lielas bažas, ka Krievija ierobežos visu graudu eksporta apjomu līdz 30 miljoniem. tonnu, neapstiprinājās līdz šim. Tomēr sakarā ar mazākiem kviešu ražas apjomiem tiek lēsts, ka eksports būs 32-33 miljoni tonnas vai aptuveni par 20% mazāk nekā pagājušā rekorda gadā.

Krievijas kviešu eksporta apjoms, milj.t

 

 

 

 

 

 

 

Neskatoties uz sliktiem ražas rezultātiem, iespējamo eksporta ierobežojumu šajā sezonā, jūlija – augusta laikā ir ievērojami palielinājies Krievijas graudu eksporta apjoms. Krievijas pārdevēji mēģina pārdot, līdz tiek ieviesti ierobežojumi. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu šajā pašā laika nogrieznī, kviešu eksports sasniedzis 6.4 milj.tonnas, kas gandrīz ir dubultojies. Tas arī rada papildu spiedienu uz cenām un Eiropas konkurētspēju.

Labvēlīgi laika apstākļi Amerikas Savienotajās Valstīs samazina kviešu cenas Čikāgas biržā

Vasaras kvieši – negaidīti ātra ražas novākšana – 60% ražas jau ir novākti (salīdzinājumā ar 35% pagājušajā nedēļā). Laika prognoze nākamai nedēļai Amerikas ziemeļu štatos sola sausus laika apstākļus, kas ir labvēlīgi ražas novākšanas druzī. Taču diezgan nepatīkami apstākļi ziemas kviešu sēšanai ASV Dienvidu štatos. Šajā reģionā nav pietiekami daudz mitruma.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mitruma trūkums Eiropas dienvidu daļā var kavēt ziemāju kultūru sēšanas darbus

Rietumeiropa šogad cieš no ārkārtējiem laika apstākļiem. Nākamās nedēļas prognoze nesola nekādu uzlabojumu – saglabāsies salīdzinoši sausi laika apstākļi. Mitruma trūkums var negatīvi ietekmēt ziemāju kultūru sēšanu. Tai pat laikā Eiropas ziemeļu daļā nākamajā nedēļā gaidāmi relatīvi sausi laika apstākļi, kas veicina pavasara kultūru kulšanas darbu progresu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tādas pašas problēmas Krievijas dienvidu daļā

Mitruma trūkums Ukrainā un Krievijas dienvidu daļā var ievērojami traucēt ziemāju kultūru sēšanu. Nākamās nedēļas prognozē lietus atkal neparādās.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lietaini laika apstākļi Austrālijas reģiona dienvidrietumu daļā – uzlaboja omu zemniekiem

Pēc ilgstoša sausuma Austrālijas dienvidu daļa beidzot dabūja nelielus nokrišņus. Tam vajadzētu nedaudz uzlabot kviešu sējumu situāciju šajā apgabalā. Sagaidāms, ka Austrālijas kviešu raža šajā gadā sausuma dēļ būs ievērojami zemāka.

FINANŠU TIRGI

Pagājušās nedēļas eiro kursa celšanās pret ASV dolāru arī bija viens no negatīvajiem faktoriem, kas atspoguļojās Matif biržā graudu cenām.

Eiro kurss pieauga vairāk nekā par 2% pret ASV dolāru pagājušajā nedēļā. Tas nozīmē, ka par tik pat procentiem samazinājās Eiropas graudu cenas, lai saglabātu tādu pašu konkurētspēju pasaules tirgū (no cenu viedokļa tas bija 4-5 EUR kviešu cenas kritums).

Samazinājās sojas cenas un valūtu tirgus tendences (EUR kāpumu pret ASV dolāru) arī negatīvi ietekmēja rapša cenas MATIF fondu biržā. Pagājušajā nedēļā cena kritās vairāk nekā par 3%.

RAPŠA MATIF BIRŽAS CENAS


Atpakaļ

*obligāti aizpildāmie lauki