10/09/2022

Kāda ir 2022. gada graudu sezona?

Scandagra Latvia Graudu nodaļas vadītāja Solvita Avgustova augusta izskaņā dalās ar novērojumiem un prognozēm Latvijas graudu tirgū.

Ziemas mieži parādījuši diezgan labu ražību un arī labu kvalitāti, ziemas kvieši būs ar vidējo ražību. To noteikti būs vairāk nekā pagājušajā gadā, lai gan šogad lokāli veidojusies veldre, tā atstājusi mazāku ietekmi uz vidējo ražu nekā ieilgušais sausums pērn. Lielāko vilšanos saimniecībām sagādāja rapšu ražība, taču to daļēji var kompensēt ar ražas pārdošanas cenu, kas šogad ir ievērojami augstāka (650 EUR/mt)  nekā pagājušajā gadā, kad biržas cena bija 450 EUR/mt, kā arī ar piemaksu par eļļu. Protams, tas atkarīgs no eļļas satura rādītāja – saimniecības, kas sadarbojas ar mums, piemaksās par eļļu vidēji saņem 40–45 EUR/mt.

Ražas kulšanas sākums ļoti ievilkās, tas visiem lika nedaudz saspringt, jo uz tūlīt, tūlīt varēs kult visi gaidīja teju divas nedēļas. Laikapstākļi sākumā bija ļoti mainīgi, taču brīdī, kad iestājās ilgstošs sausuma un karstuma periods, kulšanas intensitāte uzņēma ļoti ātru tempu. Karstais un sausais laiks ar kviešiem vienlaicīgi nogatavināja arī rapšus un zirņus. Nedēļas laikā bija novākts 50–60 % ziemas kviešu sējplatības. Tā kā kulšana kavējās, pēc saimniecības kombainiem uz lauka laida sējmašīnas, lai savlaicīgi iesētu ziemas rapšus. 

Salīdzinājumā ar pēdējiem trīs gadiem šogad proteīns ir vidēji par 1–1.5 % zemāks, kvalitāte ir ļoti dažāda – daudz atkarīgs no šķirnes. Savas korekcijas ieviesa arī daba, bet lielākā mērā saimniecības rezultāts atkarīgs no pielietotā mēslojuma apjoma.

Aptuveni 30 % no iepirktā bija par ziemā/pavasarī fiksētām vai daļēji fiksētām cenām. Tas ir pareizs lēmums, jo saimniecības tādā veidā sadala riskus, fiksē nelielus daudzumus, lai garantētu segumu saistībām, un biežāk nodrošina diezgan labu vidējo pārdošanas cenu savai ražai. Neviens nevar paredzēt pat dažas dienas, kur nu vēl gadu uz priekšu, kurā brīdī būs nozīmīgas cenu izmaiņas. Tā kā faktoru, kas ietekmē cenu, ar katru gadu kļūst vairāk, tirgus ilgtermiņā kļūst arvien mazāk prognozējams. Šogad pirmajā plānā izvirzījās ģeopolitiskie izaicinājumi un aktīvā tirdzniecība fondu biržā izejvielu tirgos, tajā skaitā kviešu un rapšu biržās. Tas radīja nenormālas svārstības vienas tirdzniecības dienas ietvaros, kad cena mēdza nosvārstīties pat 30–50 EUR robežās.

Šobrīd graudu cenas tirgū ir stabilizējušās, jau vairākas nedēļas (no jūlija vidus) biržas cena svārstās ļoti minimāli 310–336 EUR robežās. Nedaudz noslīdējusi rapšu biržas cena, ko ietekmējis jēlnaftas cenas kritums biržā un pārējo eļļas produktu cenas.

85–90 % Scandagra iepirktās ražas tiek eksportēta, pārējais – realizēts vietējā tirgū. Atkarībā no ražas kvalitātes un gada graudi tiek piegādāti uz dažādām ES valstīm, kā arī ārpus ES robežām, visbiežāk uz Maroku, Alžīriju, Ēģipti, Tunisiju, Dienvidāfriku, Turciju, Izraēlu, Saūda Arābiju, Arābu Emirātiem, Indonēziju u.c.

Kas attiecas uz ražas pieņemšanas punktiem, tas ir bezgalīgs pilnveidošanās process, katru gadu ir kāds posms, ko var uzlabot graudu loģistikā un pieņemšanā. Turpinām maksimāli visu automatizēt, padarot pieņemšanas procesu ātrāku un pēc iespējas izslēdzot cilvēciskā faktora kļūdas. Taču jebkurā sezonā vienmēr būs pīķa dienas, kad viss var notikt ne tik raiti, kā gribētos.

Mūsu klienti novērtēja to, ka pērn Rīgas ostā Mīlgrāvis strādājām 24 h diennaktī, šogad šo praksi turpinām un, kad piegāžu intensitāte pieaug, arī Rīgas ostā Magnat strādājam visu diennakti. Esam ieviesuši dokumentu elektroniskās parakstīšanas sistēmu Dokobit, kas ļauj ļoti ātri apmainīties ar dokumentu oriģināliem; klienti šo iespēju ir novērtējuši ļoti atzinīgi. Turpinām attīstīties, pilnveidoties un augt kopā ar saimniecībām, ar sadarbības partneriem, uzklausot viņu vajadzības, ierosinājumus un sekojot tirgus tendencēm.

Jaunākās ziņas

GDPR