14/08/2022

Neatkarīgu ekspertu nozīme ziemas rapšu šķirnes izvēlē

Scandagra Biznesa un pārdošanas attīstības vadītājs Artis Auziņš dalās praktiskā padomā, ko lauksaimniekam ņemt vērā, kad pieņem izvēli par ziemas rapša šķirni/hibrīdu saviem laukiem, un kādēļ pareiza izvēle ir tik nozīmīga.

Sveiciens, lauksaimniek!

Es nemēdzu publicēt savas domas sociālajos tīklos, taču pēdējā laikā es esmu ļoti daudz komunicējis ar lauksaimniekiem no visas Latvijas, tāpēc nolēmu dalīties ar Jums savās pārdomās. Ja vēl neesi uzspējis izvēlēties savu ziemas rapša šķirni/hibrīdu, tad šis raksts varētu būt lielisks palīgs Tev, lai ne tikai izvēlētos labāko šķirni/hibrīdu savam laukam, bet arī uzklausītu padomus, kas noderēs mirkļos, kad domāsiet par šķirņu/hibrīdu izvēli saviem laukiem nākotnē.

Ikviens zina, cik liela nozīme priekš ražas potenciāla ir augu sēklai, mēslošanai, kaļķošanai, agrotehniskajiem risinājumiem (AAL+mikro), laika apstākļiem un augsnes īpašībām. Taču tikpat svarīgi ir izvēlēties to “īsto” hibrīdu, ar visaugstāko ražas potenciālu un stabilitāti gadu no gada, kas ir piemērota katram reģionam tās ziemcietības dēļ un kurai piemīt citas svarīgas īpašības, piemēram, tolerance pret pāksteņu atvēršanos, tolerance pret sakņu augoņiem, izturība pret veldrēšanos, slimībām utt.

Pēdējo trīs gadu laikā īpašu uzmanību esam pievērsuši ziemas rapša šķirņu/hibrīdu atlasei. Esam daudz runājuši ar selekcionāriem, lauksaimniekiem, kolēģiem no Dānijas, Zviedrijas un Vācijas, un esam sapratuši, cik Latvijā ir maz informācijas par rapša šķirnēm/hibrīdiem, kas varētu palīdzēt ne tikai lauksaimniekiem, bet arī rapša šķirņu/hibrīdu selekcionāriem un izplatītājiem.

Pēdējā desmitgadē rapša šķirņu/hibrīdu ģenētika ir ievērojami progresējusi (izturība pret veldrēšanos, slimībām, ražas potenciālu). Katru gadu parādās jaunas šķirnes un hibrīdi ar uzlabotām īpašībām un lielāku ražas potenciālu. Mūsdienās tirgū ir vairāk nekā 60 dažādas šķirnes/hibrīdi. Dažas no tām ir sezonas jaunumi un reģistrētas 2022. gada sezonā, bet daudzas šķirnes/hibrīdi ir vecāki par 10 gadiem. Rodas jautājums – vai tik daudz ir nepieciešams? Pat mums pašiem, kad portfelī ir 20-22 šķirnes/hibrīdi, ir pagrūti izlemt, kuru šķirni/hibrīdu vajadzētu piedāvāt. Nemaz nerunājot par lauksaimniekiem, pie kuriem ierodas 5–6 dažādu uzņēmumu pārstāvji un viņam ir jāizvēlas no šī apjoma tikai 2–3 šķirnes/hibrīdi, kas ir optimāls skaits uz saimniecību.

Gan mūsu rīkoto, gan citu Lauku dienu laikā, kurās piedalījāmies, mēs runājām ar daudziem lauksaimniekiem. Lielu uzmanību pievērsām sarunām par rapša hibrīdiem. Mūsu galvenais jautājums bija: kā Jūs izvēlieties sev piemērotu rapša hibrīdu? Atbildes bija daudz un dažādas:

  • pēc sava agronoma rekomendācijas;
  • pēc ražotāja pārstāvja ieteikuma;
  • biju lauku dienā, tur to ieraudzīju, man tā iepatikās;
  • esmu izmēģinājis vairākus un atradu sev vispiemērotāko;
  • redzēju kaimiņa lauku, dzirdēju no draugiem utt.

Mani ļoti pārsteidza tas, ka ļoti maz lauksaimnieku informāciju par rapša šķirņu/hibrīdu īpašībām, ražas potenciālu meklē neatkarīgajās pētniecības stacijās, kuras Eiropā ir daudz. Mums patīk sevi salīdzināt ar Rietumu lauksaimniekiem. Un, ja Jūs ar viņiem parunātu klātienē un pajautātu, kā viņi izvēlas šķirnes/ hibrīdus, viņi bieži vien atbildētu, ka izvēlas, pamatojoties uz neatkarīgiem ieteikumiem no dažādām instancēm. Šķirnes/hibrīdus lauksaimnieki maina pastāvīgi un vienu izvēlēto visbiežāk audzē divus vai trīs gadus, jo jauno šķirņu/hibrīdu īpašības un ražas potenciāls katru gadu progresē. Piemēram, Vācijā Jūs tik pat kā neatradīsiet nevienu šķirni/hibrīdu, kas būtu vecāks par 5–6 gadiem. Paši selekcionāri uzsver, ka šķirnes/hibrīda dzīves cikls ir 7-8 gadi. Tāpēc vecās šķirnes un hibrīdi tiek izņemti no tirdzniecības, jo konkurētspējīgas var būt tikai jaunās šķirnes un hibrīdi. Nav noslēpums, ka arī Latvijas tirgū ir pieejamas vairāk nekā 10 gadus vecas rapša šķirnes/hibrīdi, kuriem nepiemīt neviena no tām īpašībām, kas piemīt mūsdienu jaunajām šķirnēm/hibrīdiem.

Šogad īpašu uzmanību pievērsām COBORU stacijas ziemas rapša rādītāju izpētei un demonstrēšanai. Mūsu mērķis ir panākt, lai lauksaimnieks pats varētu izvēlēties vai vismaz pārliecināties, ka viņam piedāvātajai šķirnei/ hibrīdam ir patiešām augsts ražas potenciāls un visi pārējie vajadzīgie kritēriji. Ar dažiem saviem klientiem esam pārbaudījuši, kurā vietā atrodas viņu audzētā rapša šķirne/hibrīds. Jūs neticēsiet, bet bija ĻOTI daudz cilvēku, kuri bija pārsteigti par to, kā viņi varēja izvēlēties rapša šķirni/hibrīdu, kas pēc ražas potenciāla bija kaut kur 60. vietā no TOP 10 ražīgākajām rapšu šķirnēm/hibrīdiem. Ražas potenciāls bija par 500–600 kg zemāks tikai tāpēc, ka viņu izvēlētā rapša šķirne bija vairāk nekā 6 gadus veca, un to lauksaimnieki nezināja. Dažiem šādas atšķirības, iespējams, liekās pārāk lielas, tāpēc varam paskatīties uz to no nedaudz cita skata punkta.

Mikroelementi ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē ražu. Lauku dienu laikā mēs diskutējām ar lauksaimniekiem, un mans otrs jautājums bija – kā viegli palielināt ražu par 200–300 kg:

  • ar mikroelementiem – par 30–40 eiro/ha?;

vai

  • izvēloties jaunu šķirni/hibrīdu ar ražas potenciālu vairāk nekā 400–500 kg?

Kopīgi mēs secinājām, ka vieglāk palielināt ražu ir ar jaunām šķirnēm/hibrīdiem nekā ar vecām šķirnēm un palielinātu mikroelementu daudzumu.

Protams, Latvijas lauksaimnieku kompetence pēdējo desmit gadu laikā ir ievērojami augusi un līdz ar to – kompetents speciālists kaut arī ar sliktu šķirni/hibrīdu, centīsies iegūt maksimālo ražu. Es nekad neaizmirsīšu viena slavena rallija sportista vārdus – ko vajag, lai uzvarētu sacīkstē? Atbilde bija vienkārša – Pat labākais autovadītājs pasaulē neuzvarētu sacīkstes, ja viņam nebūtu tobrīd labākā automašīna.Tas pats attiecas arī uz rapsi. Lai arī cik augsti kvalificēts būtu lauksaimnieks, viņš var sasniegt visaugstāko ražību tikai tad, ja audzē šķirni/hibrīdu, kas ir augstražīgs, saviem laukiem, apstākļiem piemērots, kā arī to iesējot īstajā laikā un strādājot ar labākajām tehnoloģijām.

Ja aplūkojam COBORU ieteikto ražīgāko šķirņu sarakstu, tad lielākā daļa tās ir pieejamas un ir pārdošanā arī Latvijā, mūsu portfelī: DK Excited, DK Expiro, LG Absolut, Rapool Batis un citas.

Tāpēc mans vienīgais ieteikums un novēlējums lauksaimniekiem ir izvēlēties rapša šķirnes/hibrīdus no TOP 20 ražīgākajām šķirnēm un nākamgad iegūt rekordlielu rapša ražu.

Ar vislabākajiem vēlējumiem,

Artis Auziņš

Scandagra Latvia Biznesa un Pārdošanas attīstības vadītājs

Jaunākās ziņas

GDPR