04/07/2023
Jaunu šķirņu selekcijas process ir garš, laikietilpīgs un dārgs pasākums, dažos gadījumos līdz pat 15–17 gadiem, lai taptu jauna perspektīva šķirne vai hibrīds. Scandagra Latvia Sēklu produktu grupas vadītāja Zanda Miltiņa skaidro Sertificētas sēklas nozīmi.
Tieši augu selekcija ir ļoti nozīmīga nākotnē, raugoties uz klimata pārmaiņām un dažādiem augu aizsardzības līdzekļu lietojumu ierobežojumiem. Jums noteikti ir un būs nepieciešams plašs klāsts kvalitatīva, dažādu augu sugu un šķirņu sēklas materiāla, kas piemērots mainīgajiem klimatiskajiem apstākļiem. Šobrīd uz to esam likuši ļoti lielu uzsvaru, izvēloties no selekcionāriem jaunās šķirnes un hibrīdus.
Laikā, kad ir pieaugušas lauksaimniecības preču ražošanas izmaksas, ikviens ir spiests meklēt veidus, kā tās samazināt. Viens no variantiem ir pašaudzēta sēkla (turpmāk – FSS). Ko varam iegūt un ko zaudēt, sējot pašaudzēto sēklu?
Izmantojot vairākus gadus savā saimniecībā FSS, sēklām neatkarīgi no šķirnes un sugas zūd unikālās īpašības un izturība. Neminēšu, cik % lielas ir FSS platības Latvijā, bet tas skaitlis liek aizdomāties – kāda virzība ir Latvijas lauksaimniekam. Cilvēku populācija pasaulē pieaug ļoti strauji, 2050. gadā varētu būt ap 10 mljrd. cilvēku, jau tagad piedzīvojam dažādus klimata izmaiņu procesus. Tas, ko gribu pateikt, nav nekas jauns – domājām un darām ilgtspējīgi! Sējot sertificētas sēklas, nodrošinām kvalitatīvākus graudus un eļļas augu sēklas, kas savukārt rada jaunas tirdzniecības iespējas veiksmīgai tālākai darbībai. Aizvien vairāk graudu tirgū tiek pieprasīta konkrēta šķirnes vai hibrīda raža.
Neapzinoties mēs paši radām būtiskus zaudējumus selekcionāriem un ierobežojam arī to darbu pēc jaunu šķirņu, hibrīdu izstrādes, kas varētu palielināt saimniecības ieņēmumus. Īsāk sakot mums nebūs jaunu perspektīvu šķirņu, ko sēt, ja tā turpināsim.
Ja runājam par rapša FSS, tad vairākos pētījumos ir pierādīts, ka augi zaudē savas šķirnes īpašības, tie izteikti vairāk slimo ar dažādām vīrusu slimībām, puvēm, sakņu augoņiem, zūd pāksteņu neatvēršanās gēns un citi ražu ietekmējoši faktori. Lietojot dārgus augu aizsardzības līdzekļus, mēs mēģinām ierobežot slimības, kaitēkļus, bet ģenētiskās īpašības nevaram ietekmēt. Publiski pieejamos izmēģinājumos iegūtie rezultāti parāda, ka raža laukos ar FSS bija zemāka par 0.3–0.5 t/ha, salīdzinot ar ražu no hibrīdām rapšu sēklām. Veicot analīzes, secināts, ka no FSS audzētam rapsim samazinās eļļas saturs. Ja visu šo uzliktu uz papīra skaitļos, iegūtie rezultāti liecinātu, ka FSS izmantošana saimniecībā ilgtermiņā ir neracionāls risinājums.
Arī mēs, Scandagra, esam ieplānojuši šajā gadā veikt izmēģinājumus Latvijā. Tāpēc sējiet šķirnes, hibrīdus ar īpašībām, kas piemērotas jūsu saimniecībai un jūsu reģiona klimatiskajām prasībām.
Kas attiecas uz kviešu, rudzu, miežu, auzu sēklu, tad viennozīmīgi no sertificētām C2 ataudzējuma sēklām iegūsiet augstāku, kvalitatīvāku un stabilāku ražu. – Sertificētu sēklu audzē saskaņā ar sēklaudzēšanas noteikumu prasībām, stingri ierobežojot nezāles un citus kultūraugus, līdz minimumam samazinot citas šķirnes un bezšķirnes sēklu piejaukumus. Visas kvalitātes nodrošināšanas prasības ir dokumentētas. Saviem sēklaudzētājiem vienmēr saku – sēklaudzēšana nav bizness, tas ir aicinājums un ieguvums savai saimniecībai tikt pie jaunām šķirnēm un sēt sertificētu kvalitatīvu sēklu, iegūstot stabilas, kvalitatīvas ražas. Zinātne ir ļoti strauji attīstījusies, un, piemēram, augstāku ražu, kaitēkļu rezistenci, toleranci pret sausumu, herbicīdu toleranci var garantēt tikai un vienīgi ar sertificētas sēklas palīdzību. Vairākkārt esmu no jums dzirdējusi – kad iesēju sertificētu sēklu (atjaunojuši daļu sēklas materiāla) un vienādā tehnoloģijā, lauku ražība ir par 1 t/ha lielāka. Apgalvosiet, ka jums tas neatmaksājas? Dārgi? Šobrīd ne vairāk, ne mazāk vidējā sertificētas sēklas cenu tirgū ir ap 500EUR. Ar vienu tonnu sēklas apsējam vidēji līdz 5 ha, t.i, 100 EUR/ha.
Sējot nezināmas izcelsmes ataudzējuma sēklas materiālu, nekad nevar būt drošs par tā tīrību, veselīgumu. Laukos nereti jau ir ievestas retas nezāles, kas ir grūti ierobežojamas, daudziem nav zināmas un kam Latvijā reģistrētie augu aizsardzības līdzekļi nav paredzēti.
Protams, arī sēklaudzētājiem jābūt atbildīgiem par savas saražotās sertificētās sēklas kvalitāti. Pērkot sertificētu sēklu, saimnieks vēlas saņemt to, par ko maksā. Jūsu reputācija kā sēklaudzētājam ir atkarīga no nemainīgas kvalitātes nodrošināšanas klientiem.
Jaunajā kopējās lauksaimniecības politikas programmā iestrādātas prasības ievērot Zaļo kursu, bet neviena teikuma
Sējot sertificētas sēklas,
nodrošinām kvalitatīvākus
graudus un eļļas augu sēklas.
par sertificētas sēklas nozīmi šī mērķa sasniegšanai. Lai ko grozītu sēklaudzēšanas jomā, Latvijā visiem sēklaudzētājiem, kā arī šķirņu pārstāvjiem obligāti vajadzētu būt Latvijas sēklaudzētāju asociācijas biedriem.
AVOTS: Žurnāls SAIMNIEKS LV, Jūnijs 2023