10/10/2024
Aizvadītajā gadā uzsākām jaunu projektu – Scandagra Latvia Kompetenču centra izveidi. Kompetenču centra ideja aizgūta no ārvalstu prakses.
Jau pirmajā projekta sezonā lauksaimniekiem, lauksaimniecības nozares pārstāvjiem, LBTU studentiem bija iespēja papildināt savas zināšanas par lauksaimniekiem svarīgām tēmām, dažādiem produktiem un šķirnēm Latvijas apstākļos. Kompetenču centrs ir arī vieta, kur Scandagra Latvia darbinieki papildina profesionālo pieredzi, redzot vairākus risinājumus vienuviet, konkrētā lauka situācijā. Uz lauka 2023./2024. gada sezonā varēja apskatīt 60 dažādu produktu demonstrācijas un salīdzinājumus. Šajā rakstā vēlamies dalīties ar 2023./2024. gada sezonas būtiskākajiem novērojumiem un secinājumiem.
Kompetenču centrs izvietots Zemgalē. Tā demonstrējumu lauks atrodas Jelgavas novadā, kur ir salīdzinoši auglīgas augsnes, kas veidojušās uz karbonātiem bagātiem cilmiežiem un parasti ir ar optimālu pH līmeni. Sākotnēji domājām, ka varam paļauties uz reģiona īpatnību, ka šeit ir labas augsnes. Pērn rudenī laukam tika veikta augsnes kartēšana (augsnes analīzes) un iegūtie rezultāti ļāva izdarīt secinājumus – mūsu
priekšstati ir maldīgi, nelielai daļai lauka tomēr ir nepieciešama uzturošā kaļķošana. Lai uzlabotu augsnes pH un sabalansētu kalcija (Ca) un magnija (Mg) attiecību, kaļķošanai vēlams izmantot kaļķakmens miltus ar zemu magnija (Mg) saturu, jo augsne ir ar augstu magnija (Mg) nodrošinājumu. Tad veicām kaļķošanu jūlijā. Izmantojām granulēto kaļķi no Polijas, jo saimniecības tehniskajās iespējās ir izkliedēt šādas formas kaļķojamo materiālu. Šis kaļķojamais materiāls raksturojas ar augstu reaktivitāti ātrākai rezultāta sasniegšanai.
Laukā barības elementu nodrošinājums ir ļoti nevienmērīgs un atšķirīgs dažādos tā nogabalos. Ja ir nepietiekams kalcija (Ca) nodrošinājums (lauks netiek kaļķots), nesabalansēts mēslojums (pastiprināts kālija (K) mēslojums un fosfora (P) trūkums), atsevišķos šī lauka nogabalos augi var sliktāk sadīgt, rudenī lēnāk attīstīties, savukārt citos nogabalos pastiprinātu augu zaļās masas attīstību veicinās kālija (K) pārbagātība kombinācijā ar slāpekļa mēslojumu.
Savukārt kalcija (Ca) un magnija (Mg) nesabalansētība un pastiprināta slāpekļa (N) uzņemšana (vai lietošana) veicinās augu stiepšanos garumā, kā rezultātā var veidoties veldre un sīki graudi.
Ja salīdzina ar Latvijas augšņu fonu, redzams, ka šajā projektā – Kompetenču centrā – esam lauksaimniekiem diezgan tipiskā situācijā – nepieciešams augsnes kaļķot, ir zems fosfora nodrošinājums, gribam samazināt izmaksas uz augu mēslošanas rēķina un vienlaikus iegūt lielisku ražu.
Šogad demonstrāciju sadaļā izvēlējāmies izvērtēt slāpekļa papildmēslošanas efektivitāti ziemas kviešos. Pamatmēslojums demonstrāciju lauciņiem netika lietots. Kā zināms, katrā saimniecībā ir sava recepte vislabākā rezultāta ieguvei, kas tiek lietota gadu no gada neatkarīgi no audzētās šķirnes. Mēs ierīkojām demonstrējumus ar astoņiem papildmēslojuma variantiem, vadoties no saimniecību pieredzes. Kopējais slāpekļa (N) daudzums sezonā bija 160 kg/ha, sēra (S) – 24 kg/ha.
Mēslojuma demonstrācijām izmantojām YaraBela® Axan NS 27-4, amonija nitrātu N 34, karbamīdu N 46, amonija sulfātu NS 21-24, KAS N32. Demonstrējumam tika izraudzīta ziemas kviešu šķirne ‘Bright’, kam ir vidēji agrs veģetācijas periods, kā arī nedaudz lēnāka attīstība pavasarī. Veģetācijas atjaunošanās tika novērota salīdzinoši agri – jau marta vidū, un, ņemot vērā gaidāmā siltuma un nokrišņu prognozes, jau 27. martā, kā daudzi lauksaimnieki, arī Kompetenču centrā veicām pirmo papildmēslojumu ar slāpekli saturošiem mēslošanas līdzekļiem. Mēslošana tika veikta cerošanas stadijā (AS 29, 27.03.2024.), stiebrošanas stadijā (AS34-38, 02.05.2024.) un vārpošanas beigu stadijā, kad vārpa bija sasniegusi šķirnei raksturīgo lielumu (AS 59 stadijā, 27.05.2024.). Izvēlējāmies dažādus variantus papildmēslošanas efektivitātes vērtēšanai, piemēram, N 160 kg/ha vienā mēslošanas reizē cerošanas beigu stadijā (AS 29), pirmā mēslošanas reizē lietots karbamīds u.c. Slāpekļa efektivitātes demonstrējumos secinājām, ka rezultāti ir atšķirīgi. Konkrētā lauka apstākļos, kur augsnei ir nepieciešama uzturošā kaļķošana, mitruma nodrošinājums aktīvās augšanas laikā bija pietiekams. Tomēr augiem bija sarežģīti augšanas apstākļi tieši kraso temperatūru svārstību dēļ. Slāpekļa efektivitātes demonstrējumos secinājām, ka 2024. gadā vislabāk izmantojās papildmēslojums, ko augi saņēma ar YaraBela® Axan NS 27-4. Piemēram, variantā, kur izmantots YaraBela® Axan NS 27-4 dalītās devās, raža ir par 10 % augstāka (0.9 t/ha), salīdzinot ar variantu, kurā izmantots karbamīda, amonija sulfāta un amonija nitrāta mēslojums.
Paralēli visas sezonas garumā tika veikts slāpekļa monitorings ar Yara N-Testeri gan agrīnā, gan vēlīnā segmenta šķirnēm. Un te mums ir ieteikums. Pirms doties uz lauka ar pirmo papildmēslojumu, jāpadomā, vai šķirne ir agrīna, t.i., straujāk aug pavasarī un vajadzība pēc slāpekļa (N) ir agra. Vai arī tā ir vēlīna segmenta šķirne, kas modīsies nedaudz vēlāk un lietderīgāk izmantos doto slāpekļa papildmēslojumu, kas
lietots atbilstoši šķirnes attīstības laikam. Tālāk tabulā dots YaraN-Testera vērtību (punktu) salīdzinājums agrīnā segmenta šķirnēm (‘Fredis’, ‘Euclide’, ‘KWS Emil’, ‘Zeppelin’) un vēlīnā segmenta šķirnēm (‘Bright’, ‘Kask’, ‘Creator’, ’Bron’). Augstāki Yara N-Testera punkti norāda uz augstāku slāpekļa (N) saturu augos. Tabula acīmredzami demonstrē atšķirīgu sākotnējo slāpekļa (N) dinamiku agrīnā un vēlīnā segmenta šķirnēm, kas ļauj pašiem izdarīt secinājumus par pareizā laika nozīmi slāpekļa papildmēslošanā.
Arī 2024./2025. gada sezonā turpināsim demonstrējumu par slāpekļa (N) dinamiku un slāpekļa (N) izmantošanās efektivitāti ar dažādiem slāpekļa (N) mēslošanas līdzekļiem un to kombinācijām, izmantojot šajā sezonā uzkrāto pieredzi un jūsu ieteikumus. Aizvadītajā pavasarī bija iespēja piedalīties vairākās meistarklasēs, kuras bija veltītas pašam svarīgākajam materiālam, ar ko strādājam mēs – lauksaimnieki – proti, augsnei. Ar savām zināšanām un pieredzi dalījās Agricon Baltic pārstāve Ilona Vīnkalne. Savukārt kolēģi no Yara Latvija Daiga Sergejeva, Agnese Pinka un Sandra Mediņa – Tolmane līdzdarbojās ar klientiem meistarklasēs, atbildot uz jautājumiem, izskaidrojot sezonas īpatnības un daloties ar savām zināšanām par augu minerālo barošanu.
Kompetenču centrā visas sezonas garumā varēja apskatīt Scandagra Latvia klāstā esošo ziemāju – rapšu hibrīdu, kviešu un miežu šķirnes, kā arī apskatīt jaunas šķirnes. Jau kopš 2009. gada Scandagra Latvia veic šķirņu un hibrīdu salīdzinājumus, lai atlasītu Latvijas klimatam atbilstošas šķirnes. 2023./2024. gada sezonā kopā bija 16 ziemas kviešu šķirnes, 15 rapša hibrīdi, sešas ziemas miežu šķirnes un hibrīdi. Salīdzinot šķirnes šajā sezonā, atlasījām četras potenciālas ziemas kviešu šķirnes, ko turpinām testēt uz ziemcietību, veldres noturību un slimību izturību, kā arī novērtēt lauksaimniekiem būtiskākos kvalitātes rādītājus, tostarp arī krišanas skaitli. No potenciālām šķirnēm esam izvēlējušies šogad sākt ziemas miežu ‘Avantasia’(pārstāv Rapool) un ziemas kviešu ‘Landrich’ (Syngenta) sēklu pavairo apstākļu ietekmē vēlīnas ziemas kviešu šķirnes nogatavojās vienā laikā ar agrīnajām, neļāva pilnībā izvērtēt vēlīno šķirņu potenciālu
attiecībā uz graudu kvalitāti. Ražas guvums šķirnei ‘Bright’ bija 9.39 t/ha, proteīna saturs 10.8%, šķirnei ‘Kask’ attiecīgi 9.8 t/ha un 10.3 %.
Ziemas rapšu hibrīdu segmentā klientiem bija iespēja salīdzināt augstvērtīgu hibrīdu ar vairākkārt ataudzētu (FSS – lauksaimnieka pašievāktā hibrīda sēkla), kas ļāva secināt, cik būtiski ir izvēlēties kvalitatīvu rapša sēklu, lai iegūtu augstākas ražas. Izmēģinājuma rezultāti rāda, ka vidējie eļļas saturu 43.8 %, savukārt no tā paša hibrīda pašaudzētās sēklas raža ir 1.85 t/ha un eļļas saturs 41.6 %. Novērojām, ka pašataudzētam hibrīda sējumam bija neizlīdzināts augums, nevienmērīgi nogatavojās pāksteņi. Līderi ražas ziņā šajā sezonā bija‘LG Architect’ ar ražu 2.94 t/ha, ‘LG Arnold’ ar ražu 2.7 t/ha no Limagrain grupas, ‘DK Excited’ (Bayer) – 3 t/ha un ‘Batis’ (Rapool) – 3.02 t/ha. Izmēģinājuma nolūkos veicām ziemas rapša sēklu apstrādi ar INO BRASSICA (bioloģiskas izcelsmes augu augšanas veicinātājs). Ražas pieaugums apstrādātajiem rapšiem bija 150–230 kg/ha. Meistarklašu laikā sēklu grupas vadītājas Zandas Miltiņas pavadībā bija iespēja izstaigāt šķirņu labirintus, uzzināt jaunākās tendences selekcijā, noskaidrot, cik ilgs ceļš nepieciešams līdz jaunai šķirnei, ar kādiem izaicinājumiem sastopamies un sastapsimies ziemas rapšu audzēšanā. Šajā sezonā ierīkojām atsevišķu augu aizsardzības līdzekļu demonstrējumu sektoru, kurā varēja apskatīt un izvērtēt trīs dažādu variantu fungicīdu risinājumus (11 produkti: Elatus Era, Amistar 250 SC, Pecari 300 EC, Priaxor®, Curbatur®, Comet®Pro, Innox®, Dominic, Ascra Xpro®, Revydas, Propulse) un piecus dažādus herbicīdu risinājumus (deviņi produkti: Belkar™, BROADWAY™ Star, DMA™ 600, Starane™ XL). Kompetenču centra apmeklētāji varēja salīdzināt šo variantu efektivitāti attiecībā pret kontroles variantu, kurā netika veikta apstrāde. Ņemot vērā, ka saimniecības nav vienādas un līdz ar to ir dažādas augu aizsardzības līdzekļu stratēģijas, klientiem bija iespēja novērtēt dažādu risinājumu efektivitāti. Augu aizsardzības grupas vadītājs Ģirts Gīmis sniedza savas rekomendācijas, izvēloties nezāļu spektram atbilstošu herbicīdu.
Ņemot vērā šī gada īpatnību, kad sausais, karstais laiks jūnijā daudzus lauksaimniekus mudināja uz pārdomām par fungicīdu nepieciešamību, pie mums Kompetenču centrā varēja pārliecināties, kā lēmums ietaupīt spēj ietekmēt ražas lielumu un kvalitāti.
Kompetenču centra apmeklētājiem bija iespēja visas sezonas garumā izsekot populārākajiem Scandagra Latvia risinājumiem ziemas kviešu audzēšanas tehnoloģijā, kas tika iekārtoti sadarbībā ar mūsu partneriem BASF Agricultural Solutions, Bayer CropScience Latvija, Corteva Agroscience, Syngenta, Yara Latvija un Viva Fertilis (AGROCONSULT).
Attīstot šo projektu, turpināsim mērķtiecīgus izmēģinājumus, lai rastu arvien labākus risinājumus lauksaimniekiem, kā arī veicinātu pieredzes apmaiņu. Mainoties veģetācijas perioda garumam, jaunajā sezonā veltīsim uzmanību ziemas kviešu sējas termiņiem un izsējas normām. 2024. gada rudenī Kompetenču centrā aktīvi norisinājās gan sējas, gan sējumu kopšanas darbi, lai jau 2025. gada sezonā varētu izvērtēt ziemas kviešu sējas termiņus un izsējas normas dažādām šķirnēm. Esam gandarīti, ka mūsu komandai realizēt šo ieceri palīdz Merabs Katamadze ar savas saimniecības MK Agro SIA komandu. Šai komandai ir augsta darba kvalitāte un ļoti augsta atbildības sajūta. Merabam Katamadzem ir vairāk nekā 20 gadu pieredze izmēģinājumu jomā, iepriekš savu profesionālo pieredzi attīstot LLU MPS Pēterlauki. Jaunajā sezonā plānojam Kompetenču centru attīstīt un veidot kā lauksaimnieku apmeklējumiem atvērtu vietu visa gada garumā. Vairāk par vērojumiem un atziņām Kompetenču centrā vaicājiet Scandagra Latvia agronomiem un sekojiet līdzi jaunumiem uzņēmuma mājaslapā.
AVOTS: Žurnāls SAIMNIEKS LV, Oktobris 2024