25/03/2022

Krievijas un Baltkrievijas minerālmēslu īpatsvars tirgū – ap 60%

Situāciju minerālmēslu jomā šī brīža apstākļos, kā arī to, kas sagaida rudens cēlienā, skaidro Scandagra Latvia minerālmēslu un kaļķa produktu grupas vadītājs Aleksandrs Katiševs.

Krievijas un Baltkrievijas minerālmēslu īpatsvars Latvijas tirgū līdz šim veidoja apmēram 60%, tostarp ļoti būtisks īpatsvars bija kālija un fosfora minerālmēsliem, atzīst Scandagra Latvia minerālmēslu un kaļķa produktu grupas vadītājs Aleksandrs Katiševs.

Viņš norāda, ka importa pārtraukšana no Krievijas un Baltkrievijas Latvijas lauksaimniekus ietekmēs negatīvi. Turklāt, ja arī tiks rasti jauni importa tirgi, var gadīties, ka Latvijā minerālmēslu visiem nepietiks, vai arī to cena pieaugs un lauksaimnieki minerālmēslus vairs nevarēs atļauties.

Tāpat Aleksandrs atzīmē, ka slāpekļa mēslojums, kas nepieciešams šai vasaras sezonai, ir sarūpēts aptuveni 70-80% apmērā, tikmēr fosfora un kālija mēslojumu ziņā, kas lauksaimniekiem būs nepieciešami rudenī, situācija ir sarežģītāka. Pēc Katiševa aplēsēm, saimniecībās šāds mēslojums ir iegādāts mazāk nekā 10% apmērā no nepieciešamā apmēra, taču pašlaik fosfora un kālija produktu tirgū ir ļoti ierobežotā daudzumā vai nav pieejami vispār.

Scandagra Latvia aktīvi meklē fosfora un kālija mēslojuma iegādes iespējas rudenim, bet pagaidām nav skaidrs, kur šo mēslojumu iegādāties. “Pagaidām nav skaidra redzējuma, kur šos minerālmēslus ņemsim,” viņš teica, piebilstot, ka pašlaik atrastie piegādātāji nereti prasa augstu cenu, ko zemnieki nav gatavi maksāt.

Izaicinājums ir slāpekļa mēslojuma nodrošinājums 2023.gada sezonai, ko lauksaimnieki sāk iegādāties jau iepriekšējā gada vasaras beigās vai rudenī, jo slāpekļa mēslojuma ražotāji paredz, ka nākamā gada sezonai mēslojuma nepietiks.

Aleksandrs Katiševs

“Jebkurā gadījumā, ja arī spēsim atrast, kur minerālmēslus nopirkt, domāju, ka visiem nepietiks, kā arī ne visi spēs tos atļauties. Līdz ar to nopietni kritīsies nākotnes ražības,” prognozēja Katiševs.

Scandagra Latvia ir pārtraukusi jebkādu minerālmēslu iepirkumus no Krievijas un ar to saistītajiem ražotājiem.

Pirmavots: LETA

Jaunākās ziņas

GDPR