12/01/2023

Biržā vērojama Matif cenu lejupslīdes tendence

Scandagra Latvia graudu tirgus apskats tendences un prognozes līdz 12.01.2023

Graudu/rapša cenām vērojama lejupslīdes tendence, to ietekmē vairāki faktori – pieprasījuma trūkums, sausums Latīņamerikas dienvidu pusē, alternatīvās kultūras, ģeopolitiskie notikumi.

Ģeopolitiskā situācija

Pēc Covid ierobežojumu atvieglojumiem Ķīnā kukurūzas un miežu imports zemā līmenī. Pieprasījums Ķīnā audzis pēc augstas kvalitātes kviešiem, kurus, galvenokārt, importē no Austrālijas. Amerikas Savienotās valstīs iesēts par ~3% vairāk ziemāju kviešu nekā iepriekšējos gados.

Laikapstākļi

Argentīnā joprojām ļoti sauss, attiecīgi prognozē kviešu, sojas ražības kritumu,  bet lietus tuvākajā laikā varētu vēl situāciju uzlabot. Brazīlija – laikapstākļi ļoti labvēlīgi, februārī sāks sojas ražas novākšanu, kura prognozējās ar labiem rezultātiem. Austrālija sākusi ražas novākšanu, laikapstākļi labvēlīgi.

Finanšu tirgi

Darījumos ar graudiem/rapsi pieprasījuma joprojām praktiski nav. Rapša cenas turas diezgan augstā līmenī, tāpēc gala pircēji izmanto citas, lētākas alternatīvas, piemēram, soju.

Naftas cenas globāli turas vienā līmenī. EUR/USD kurss aug, dolārs paliek spēcīgāks, kas negatīvi ietekmē konkurētspēju eksporta tirgos.

Biržas cenas

Rapša biržas cenu apskats

Rapša cenas (Feb’23) kopumā turas vienā līmenī, bet vērojama lejupslīdes tendence, kas tiek prognozēts arī turpmāk. Laika posmā no 09.01.2023 augstākais Matif cenu līmenis bija 579,25EUR, savukārt zemākais 10.01.2023 pazeminājies līdz 555,75EUR. Tas, joprojām saistīts ar sausajiem laikapstākļiem Argentīnā, kur prognozētā sojas ražība būs zemāka kā pērn.

Avots: https://www.barchart.com/futures/quotes/XRG23/interactive-chart

Kviešu biržas cenu apskats

Vērojama graudu (Mar’23) cenu lejupslīde, uz 11.01.2023 zemākā cena 289,50EUR, kura pazeminājusies par ~ 11EUR kopš 09.01.2023. Cenu lejupslīdi prognozē arī turpmāk, kur nākošais zemākais slieksnis iespējams līdz 280EUR. Joprojām lielā mērā graudu cenas biržā būs atkarīgas no laikapstākļiem Argentīnā.

Avots: https://www.barchart.com/futures/quotes/MLH23/interactive-chart

Graudu tirgus tendenču kopsavilkums – GRAUDAUGI

Analītiskie kritērijiGraudu cenas tendenceKomentāri
Ģeopolitiskā
situācija
Kara efekts un ģeopolitiskās cīņas.
LaikapstākļiLabvēlīgi laikapstākļi Ziemeļu puslodē, sausums Argentīnā.
Finanšu tirgiZems pieprasījums. Spēcīgs dolāra kurss.
Biržas cenasKviešu, kukurūzas cenu lejupslīdes tendence.

Graudu tirgus tendenču kopsavilkums – RAPSIS

Analītiskie
kritēriji
Rapša cenas tendence Komentāri
Ģeopolitiskā situācija Kara efekts un ģeopolitiskās cīņas.
Laikapstākļi Labvēlīgi laikapstākļi Brazīlijā, sausums Argentīnā.
Finanšu tirgi Zems pieprasījums dēļ augstām rapša cenām.
Spēcīgs dolāra kurss.
Biržas cenasIetekme no alternatīvām, lētākām kultūrām, piemēram, soju.

Jaunākās ziņas

GDPR