26/04/2024

Graudu tirgus apskats

Scandagra Latvia graudu tirgus apskats tendences un prognozes līdz 26.04.2024.

Ietekme uz cenāmKomentāri
Ģeopolitika📈 📉 neitrālaUkrainas graudu eksporta ceļi strādā uz pilnu jaudu
Krievijas graudu eksporta plūsma nav ietekmēta
Krājumi
📉 labvēlīga kritumam
Krājumu apjoms joprojām augsts
Zems pieprasījums pēc graudiem
Laika apstākļi📈 labvēlīgi kāpumamFrancijā ļoti slikts kviešu stāvoklis, nepiemēroti laika apstākļi var saasināt problēmu
Ekonomika
📈📉 neitrāla
FED un ECB likmju mazināšanu turpina atlikt
Dabasgāzes noliktavas joprojām ļoti pilnas
Finanšu tirgos redzams ļoti spēcīgs dolārs

Inflācija pasaulē bija augstāka kā prognozēts, liekot centrālo banku līderiem arvien vairāk mīkstināt retoriku saistībā ar procentlikmju mazināšanu. Austrālija 24. aprīlī publicēja 3,5% gada inflāciju un 1% ceturkšņa inflāciju, kāpumu no attiecīgi 3,4% un 0,6%. Kanāda 22. aprīlī publicēja inflāciju ražojošo uzņēmumu pusē, tie iepirka izejvielas 4,7% dārgāk kā pirms gada, kāpums no 2,1%. Vācija 19. aprīlī publicēja cenu kāpumu ražotāju tirgotās produkcijas pusē. Ražotāji veikaliem cenas pacēla par 0,2% viena mēneša laikā, pretstatā 0,4% deflācijai mēnesi iepriekš. Tikmēr Japāna 26. aprīlī publicēja inflācijas kritumu no 2,4% līdz 1,6%. Kanādas publicētie dati ir agrīnākie, jo tie aprēķina inflāciju ražotāju pusē, kura līdz populārajam patēriņa cenu indeksam, parasti dēvētam vienkārši par inflāciju, nonāk ar nobīdi.

Eirozonas gada inflācija ir 2,4%, kamēr ASV inflācija pakāpās līdz 3,5%. Šāda situācija palielina iespējamību, ka Eiropā procentlikmju kritums sekos pirms ASV. Vienlaikus inflacionārais klimats vāji atspoguļojas graudu tirgos. Šādas spekulācijas ir likušas dolāram pieņemties spēkā pret eiro, jo globāli nauda mīl atrasties tur, kur ir augstāks procents.

Līdz ar inflāciju analītiķi arvien vairāk mīkstina savas prognozes par procentlikmēm. Uz 26. aprīli, atsaucoties uz CME grupas analītiķu apskatu, iespējamība, ka ASV līdz gada beigām mazinās likmi, svārstās jau zem 50%. Tostarp, 30% vienam likmes kritumam un 10,8% diviem likmes kritumiem. Trim likmes kritumiem vien 1,8% iespējamība.

Periods turpina būt ģeopolitiski nemierīgs – Sarkanās jūras reģionā tika apdraudēta kuģu satiksme un Irāna veica masīvu ballistisko raķešu uzbrukumu pret Izraēlu, Melnās jūras reģionā turpinās gan jūras kaujas, gan Ukrainas un Krievijas apmaiņas triecieni pret stratēģisko infrastruktūru, gan, protams, vērienīgākais sauszemes karš kopš Otrā pasaules kara. Ģeopolitiskais satricinājums ir palīdzējis inflācijai un cēlis izejvielu cenas, bet kvieši to nav izjutuši.

Ģeopolitikas tematā ar lielu pārliecību var apgalvot, ka pārskatāmā periodā loģistika Melnajā jūrā tiks Ukrainas armijas noturēta. Ukrainas kaujas spējas reģionā, stimulēs, šonedēļ, izsludinātā Lielbritānijas militārā palīdzība 580 miljonu eiro apmērā, kura sevī iekļāva arī 60 laivas, jūras ieročus un raķetes, visi nosauktie ir būtiski konkrētajam reģionam. Ukrainas eksports reģiona ostās no 1. aprīļa līdz 16. aprīlim sasniedza: 1,3 miljonus no Čornomorskas ostas, 880 tūkstošus no Pivdennji ostas un 818 tūkstošus tonnu no Odesas ostas. Šis loģistikas ceļš ir Eiropas reģiona nozīmes.

Enerģētikas jomā Eiropas dabasgāzes noliktavas joprojām ir pilnākās datu uzskaites vēsturē ar 61,74% piepildījumu uz 24. aprīlī iesniegtajiem datiem. Pilnās noliktavas traucēs gāzes cenu kāpumam, savukārt, zemākas gāzes cenas rada ilgstošu spiedienu uz minerālmēslu cenām.

Pasaules kviešu ražošanas prognozes 2023./24. sezonai ir tendenciozi kāpušas visos reģionos, neskaitot Eiropas Savienību, kur prognozes ir svārstījušās abos virzienos, atsaucoties uz pēdējo mēnešu publicētajiem ASV Lauksaimniecības ministrijas pārskatiem. Pusgada laikā analītiķi visaktīvāk prognozes ir pārskatījuši Argentīnas reģionā, no 15 miljoniem līdz 15,9 miljoniem tonnu kviešu un Kanādas reģionā, no 31 miljona līdz 31,95 miljoniem tonnu kviešu. Sagaidāms, ka plūdu plosītās Krievijas un problēmas piedzīvojošās Argentīnas prognozes vēl tiks mazinātas nākošajos pārskatos.

Lai arī prognožu pārskatīšanas rezultātā, pasaules kviešu 2023./24. raža tiek gaidīta par 5,38 miljoniem tonnu lielāka kā ASV analītiķi aplēsuši novembrī, vienlaikus to ir noēdusi līdzīga apjoma kviešu patēriņa paaugstināšana. Ja novembrī 2023./24. sezonas ražošana tika gaidīta par 10,86 miljoniem tonnu vājāka kā atbilstošais patēriņš, tad aprīlī tās bija 12,74 tonnas. Šī 1,88 tonnu atšķirība aplēsēs ir niecīga uz milzīgajiem krājumiem. Vienlaikus tendence ir patēriņam kāpt straujāk par ražošanu.

Lai arī 2024. gadā sagaidāms lēzens krājumu kritums pret iepriekšējo gadu, tomēr Eiropā un tai ģeopolitiski tuvākajās eksportējošajās valstīs atrodas ļoti lieli kviešu krājumi. Eiropā kviešu krājumi ir lielākie kopš 2018. gada, savukārt, Krievijā krājumi ir teju dubultojušies kopš 2020. gada iegrimuma. Lieli krājumi Eiropā un tās kaimiņvalstīs radīs negatīvu spiedienu uz Eiropas biržās tirgotajiem graudiem.

Eiropas krājumu kontekstā jāmin, ka uz loģistikas plūsmām ietekmi atstāj arī augstais dolāra kurss, jo vērtīgāks ir dolārs, jo dārgāki kļūst graudi tām valstīm, kuras importē graudus no ASV ar norēķinu dolāros. Īpaši izteiktu ietekmi piedzīvoja Ēģipte, kuras valūta zaudēja milzīgu daļu savas vērtības.

Krievijas pilnā kviešu noliktavas, kopā ar joprojām spēcīgu ražošanu un relatīvi lētu cenu, FOB uz 26. aprīli svārstījās ap 200 eiro par tonnu, šis kopums rada vienu no lielākajiem negatīvajiem faktoriem uz cenu.

Kāpuši ir arī citu graudaugu krājumi, ieskaitot sojas un kukurūzas noliktavas. Pasaules kukurūzas noliktavas ir pieaugušas no nepilnām 293 tonnām 2021. gadā līdz prognozētām 318,28 tonnām 2024. gadā. Tajā skaitā ļoti izteikti pieaug ASV kukurūzas noliktavas. Atsaucoties uz ASV Lauksaimniecības ministriju, kukurūzas noliktavas gada laikā pieaugs no 34,55 miljoniem līdz 53,90 miljoniem tonnu 2024. gadā uz sezonas noslēgumu. Eiropas Savienībā kukurūzas noliktavas prognozētas par 0,1 miljonu tonnu zemākas kā pirms gada.

Šobrīd laika apstākļi Eiropā un citviet pasaulē ir viens no būtiskākajiem investoru argumentiem, lai palielinātu savus kviešu iepirkumus – laika apstākļi Francijā un ASV, insekti Argentīnā, kā arī plūdi Krievijas dienvidos liek ļoti uzmanīgi sekot līdzi klimatisko nedienu ietekmei uz sējumu veselību.

Eiropas reģionā nākošajās divās nedēļas tiek solītas ļoti intensīvas lietavas vārīgajiem Francijas sējumiem. Un sējumi jau šobrīd Eiropā ir pārāk mitri. Centrālajos reģionos tiek solīts vairāk kā divkāršs apjoms virs normas, bet dienvidu reģionos pat virs 300% pret vidējām lietavām šajā laika posmā. Iepriekšējā mēneša laikā Francijas austrumu daļā jau bija lielākas lietavas kā parasti šajā laika posmā.

Atsaucoties uz Francijas Lauksaimniecības ministrijas sniegto informāciju, aprīļa vidū tikai 64% kviešu atradās labā vai teicamā stāvoklī, pretstatā 93% pirms gada. Nedaudz labākā stāvoklī atrodas ziemas mieži, 67% to sējumu atrodas labā vai teicamā stāvoklī, pretstatā 91% pirms gada.

Atsaucoties uz Eiropas Komisijas aplēsēm, laika posmā no 1. marta līdz 13. aprīlim daļa Lielbritānijas un Īrijas sējumu piedzīvoja pārlieku lielas lietavas, tikmēr Turcijas, Rumānijas, Ukrainas un Krievijas reģioni kā arī Sicīlija piedzīvoja lietus deficītu. Vienlaikus citi Krievijas reģioni piedzīvoja milzīgus plūdus. Eiropas Komisijas analītiķi gan aprīlī paaugstinājuši Eiropas kviešu ražas prognozi no 5,70 līdz 5,72 tonnām uz hektāru. Īrijā ražas prognoze samazināta līdz 9,46 tonnām uz hektāru, bet Vācijas prognoze samazināta līdz 7,58 tonnām uz hektāru.

Latīņamerikā ir satraukums par Argentīnas kukurūzas ražu. Argentīnā labā vai teicamā stāvoklī atrodas 30% sojas un 19% kukurūzas sējumu, kas gan ir labāk kā iepriekšējā gadā, kad labā vai teicamā stāvoklī atradās attiecīgi 3% un 6% sējumu.
ASV Lauksaimniecības ministrijas analītiķi aprīlī savas prognozes Argentīnas kukurūzas ražai sākumā samazināja no 56 miljoniem līdz 55 miljoniem tonnu, bet brīdi vēlāk līdz 51 miljonam tonnu. Galvenais satraukuma pamats ir insekti ‘cikādiņas’, kuri apsēduši sējumus. Jāmin, ka iepriekšējā sezonā Argentīnas kukurūzas raža bija tikai 36 miljoni tonnu.

Atsaucoties uz Buenosairesas biržas analītiķiem, šos kaitēkļus varētu aizkavēt lielākas lietavas un zemāka temperatūra. Iepriekšējo nedēļu laikā zemāka temperatūra piemeklēja nelielu valsts dienvidu daļu, taču turpmākās divas nedēļas sola vēsu laiku teju visā Argentīnas teritorijā. Tāpat tuvāko divu nedēļu laikā gaidāmas prāvas lietavas Argentīnas centrālajā daļā. Kombinācija varētu būt labvēlīga Argentīnas problēmai.

ASV reģionā graudu stāvoklis ir labāks kā pirms gada un salīdzinot ar pēdējo dekādi ir vidēji labs. Atsaucoties uz ASV Lauksaimniecības departamenta sniegto informāciju 50% kviešu atrodas labā vai teicamā stāvoklī, kvieši ir labākā stāvoklī kā pagājušogad, kad ap šo laiku 26% bija labā vai teicamā stāvoklī. Aprīļa mēnesī gan graudu stāvoklis piedzīvoja kritumu, ja marta beigās labā vai teicamā stāvoklī bija 56% sējumu, tad līdz aprīļa otrajai pusei tie nokrita līdz 50%.

Krievijas kviešu ražu apdraudēja plūdi. Tostarp, Orenburgas reģionā, kur atrodas 1,4 miljonu hektāru lieli kviešu sējumi, ūdens līmenis sasniedza 12 metru atzīmi, jeb 2,5 metrus virs kritiskās normas. Melnās jūras reģiona eksperti no SovEcon jau veikuši pirmo Krievijas ražas prognožu samazinājumu par 1 miljonu līdz 93 miljoniem tonnu kviešu.

Kviešu tirgi joprojām ir ļoti komplicēti un tajos dominē spēcīgi pretstati. Uz 26. aprīli decembra MATIF vērtība svārstās ap 236 eiro par tonnu un tai ir izdevies atgūties no vairāku gadu zemākās atzīmes, kas tika piedzīvota martā. Izskatās, ka kāpuma galvenie iemesli bija – laika apstākļi, sliktais graudu stāvoklis, ražas pazemināšana no fundamentālās puses. Un no tehniskās puses investori atskārta, ka kvieši ir būtiski atpalikuši no pārējiem pret-inflācijas aktīviem, īpaši no zelta un sudraba. Tehniskajā pusē dominēja argumenti par to, ka kvieši atrodas tuvu pirms pandēmijas līmenim un ir spēcīgi mēģinājumi iezīmēt jauno kviešu grīdu pie 200 eiro par tonnu vērtību līmeņa. Kukurūza ļoti izteikti korelēja ar kviešu cenu.

Daudzi pircēji gaidīja to ģeopolitisko faktoru, kurš ļautu tiem pamatot jaunus pirkumus vai spekulācijas – inflācijas un laika apstākļu kombinācija viņiem to ļāva. Bet lai arī tirgi ir sajutuši, ka kviešu cenas var arī kāpt, nedrīkst aizmirst, ka kāpumu joprojām bremzē spēcīgi negatīvie faktori  – zems pieprasījums, krītoša graudu pašizmaksa un joprojām ļoti lielas graudu noliktavas.

Jaunākās ziņas

GDPR