02/06/2023

Graudu tirgus apskats

Scandagra Latvia graudu tirgus apskats tendences un prognozes no 29.05.-02.06.2023.

Ietekme uz cenāmKomentāri
Ģeopolitika📈📉 neitrāla“Graudu koridors” Melnajā Jūrā strādā daļēji
Karš un ģeopolitisks saspīlējums
Krājumi📉 negatīvaKrievija kāpina kviešu un citu graudaugu eksportu
ASV iepērk kviešus no Polijas un Vācijas
Laika apstākļi📈📉 neitrālaNokrišņu trūkums Eiropā
Situācija Argentīnā un Spānijā uzlabojas
Ekonomika📉 negatīvaKrītošas izejmateriālu cenas
 • Krievija bloķējusi lielāko Ukrainas ostu, pieprasa atjaunot Krievijas minerālmēslu eksportu
 • Krievija kāpina kviešu un citu graudaugu eksportu līdz rekorda apmēriem
 • Uzlabojas situācija Argentīnā un Spānijā, kuras piedzīvoja vislielāko sausumu
 • Baltijas jūras teritorijā joprojām sausums

Graudu koridors strādā ar problēmām
Noslēdzoties Turcijas vēlēšanām, lēnām atgriežas tirdzniecības strīdi Melnajā Jūrā. Ukraina ziņo, ka Krievija ir bloķējusi Pivdeņņi ostu, kura atrodas Odesas apgabalā un ir viena no “graudu koridora” ostām. Tāpat Krievija atkal draud izstāties no līguma, kura termiņš vairs ir nepilni divi mēneši. Krievija rada spiedienu, lai tiktu akceptēta tās prasība eksportēt amoniju caur Pivdeņņi ostu. Ukrainas valdības pārstāvis medijam Reuters ziņoja, ka Ukraina apsver iespēju piekrist Krievijas amonija eksportam ar noteikumu, ka “graudu koridors” tiek paplašināts uz lielāku skaitu ostu un lielāku skaitu izejvielu, piemēram, metāla rūdu.

Krievija kāpina kviešu eksportu
Krievija turpina kāpināt noliktavās esošo graudu eksportēšanu, sasniedzot eksporta līmeņu rekordus. No 2022. gada jūlija līdz 2023. gada aprīļa beigām eksportēti 38 MMT kviešu, 23% vairāk kā gadu iepriekš un 14% vairāk kā vidēji ilgā termiņā. Maijā mēneša projekcija liecina par 3,8 MMT eksportu, salīdzinot ar 1,2 MMT iepriekšējā gadā.

Laika apstākļi

 • Pēdējo 90 dienu laikā ASV ir bijis mēreni sauss periods valsts Ziemeļaustrumu daļā. Arī tuvākajās
  desmit dienās šajā ASV pusē ir sagaidāms sausums, kamēr Floridā un Meksikas robežas tuvumā ir
  gaidāmas lielas lietavas. Produkcijas problēmu un lielo iekšējā transporta cenu rezultātā ASV kompānijas ir uzsākušas graudu iegādi no Polijas un Vācijas.
 • Pēdējo 90 dienu laikā Eiropā ir bijis ļoti satraucošs sausums Spānijā un Portugālē un nepietiekošs
  mitrums arī Baltijas Jūras reģionā un Skotijā. Visā Spānijas teritorijā tuvāko nedēļu laikā sagaidāmas ļoti nepieciešamās lietavas. Baltijas Jūras reģionā gaidāms neliels lietus, bet kopumā tuvākās divas nedēļas laiks solās joprojām būt sausāks kā parasti šajā periodā. Augsne lēnām sāk zaudēt ilgā pavasara mitrumu un lietus trūkums varētu rezultēties ar zemāku ražu.
 • Daļa Argentīnas piedzīvoja ilgi gaidītās lietavas, liekot analītiķiem būt optimistiskākiem par Argentīnas graudu ražu. Tuvāko nedēļu laikā Argentīnā sagaidāmas lietavas visur, neskaitot valsts centrālo daļu.
 • Melnās Jūras reģionā ļoti lielas lietavas sagaidāmas Turcijā, savukārt, Ukrainā tuvāko nedēļu laikā
  prognozēts nedaudz sausāks klimats kā parasti šajā laikā. Lielākā daļa Melnās Jūras teritorijas iepriekšējos mēnešus ir bijusi ar labu klimatu priekš graudiem.

Krītošu cenu ekonomika
Kopējā inflācija Eiropā sarukusi no 7.0% līdz 6.3%. Izejmateriālu cenas turpina krist, ieskaitot ar graudu nozari pastarpinātajiem – minerālmēsliem, transportēšanai un lauku darbiem nepieciešamo degvielu un minerālmēslu izgatavošanā iesaistīto gāzi.

Īpaši izteikts kritums ir Eiropas gāzei, kura pēc 8% mēneša krituma, biržā tirgojas nedaudz virs 23 eiro par MWH. Viens no zemo cenu iemesliem ir ļoti pilnās gāzes noliktavas. Eiropā noliktavas ir par nepilniem 69% piepildītas, tostarp Latvijā par 50%. Šāds līmenis ir sezonai neraksturīgs un tomēr kopējā noliktavu kapacitāte ir ļoti liela, tās pilnīgs aizpildījums ir maz iespējams, īpaši ņemot vērā, ka kaimiņos Eiropai ir milzu noliktavas Ukrainā ar vien 17% aizpildījumu. Tomēr rezervju līmenis ir ļāvis pircējiem atrasties tirgus pozīcijās, kurās tie iepērkas par arvien zemākām cenām.

Jaunākās ziņas

GDPR