14/07/2023
Scandagra Latvia graudu tirgus apskats tendences un prognozes līdz 14.07.2023.
Ietekme uz cenām | Komentāri | |
---|---|---|
Ģeopolitika | 📈📉 neitrāla | “Graudu koridora” termiņš 17/07 |
Krājumi | 📉 negatīva | Vājš pieprasījums |
Laika apstākļi | 📈📉 neitrāla | Uzlabojas situācija ASV un Kanādā Labvēlīgas prognozes Baltijas valstīs |
Ekonomika | 📉 negatīva | FED plāno turpināt paaugstināt procentlikmes |
Laika apstākļi Baltijas Jūras reģionā ar cerīgu tendenci
Pēdējo 30 dienu laikā Eiropas Centrālā daļa un reģions ap Baltijas jūru piedzīvoja sausāku periodu kā līdz šim. Spānijas un Portugāles Dienvidu daļa piedzīvoja ekstrēmu sausumu. Savukārt, Turcija un Grieķija piedzīvoja ekstrēmas lietavas.
Turpmākās laika prognozes sola lietavas Ziemeļu reģionos – Īrijā, Lielbritānijā, Skandināvijā, Dānijā, Baltijā un Somijā. Tikmēr Dienvidu reģionos gaidāms ekstrēms sausums, ieskaitot – Turciju, Grieķiju, Itāliju, Spāniju un Portugāli.
Pēdējo mēnešu laika apstākļu ietekme uz ražas prognozēm bija negatīva. Jaunākās Eiropas Savienības jūnija aplēses samazināja Eiropas kviešu ražas prognozi no 5,79 t/ha uz 5,70 t/ha. ES jūlija prognozes gaidāmas 24. jūlijā, kas varētu būt svarīgs datums tirgos. Tikmēr uz 3. jūliju, ES lielākās ražotājas – Francijas sējumi izskatījās labā stāvoklī ar 81% kviešu labā vai izcilā stāvoklī, pretstatā 64% gadu iepriekš.
Graudu krājumi
Pasaules kviešu krājumi Eiropas Savienībā, Krievijā un Ukrainā joprojām ir neierasti lielā apmērā. Noslēdzot 22/23 sezonu, prognozēts, ka Krievijas un Ukrainas kviešu noliktavās saglabāsies 20 mmt katrā, salīdzinot ar 14 mmt un 15 mmt pēdējos piecos gados vidēji. Ukrainas noliktavās ir 5 mmt kviešu, uz pusi vairāk kā pēdējos piecos gados vidēji. Prognozēts, ka visi minētie reģioni līdz 2024. gada beigām centīsies samazināt noliktavu apjomus, tādejādi ietekmējot cenas. ASV graudu krājumi ir salīdzinoši zemā līmenī ar 18 mmt, pretstatā pēdējo piecu gadu vidējiem 25 mmt.
Eiropas Savienībā, Ķīnā un Indijā sagaidāma laba 2023/24 rapša raža. Pēc Eiropas Komisijas Jūnija datiem, arī rapša 2022/23 sezonas raža Eiropā gaidāma 3,29 t/ha (3,10 t/ha pēdējos piecus gadus vidēji). No pasaulē sagaidāmajiem 6,9 mt krājumiem noslēdzot 23/24 sezonu – 2 mt atradīsies Eiropas Savienībā, 1,3 mt Kanādā, 1,2 mt Austrālijā, 1,1 mt Ķīnā, 0,5 mt Ukrainā un tikpat Indijā.
Globālā tirdzniecība
Milzīga atšķirība starp Krievijas un Baltijas kviešu cenām. Baltijas kviešu FOB cena $255 par tonnu, pretstatā Krievijas $230 par tonnu. Krievijas fizisko graudu piegāžu piedāvājumi 13. jūlijā pazuda no eksporta tirgiem, pēc tam, kad Krievijas valdība centās uzspiest $240 par tonnu minimālo eksporta slieksni. Krievijas tirgotāji to neuzskata par reālistisku, iespēja mākslīgi izlīdzināt šo cenu atšķirību ir mazticama.
Kviešu pircēji pasaulē ir nogaidoši, pēdējās desmit dienās tenderi nāca vienīgi no Japānas, Dienvidkorejas un Tunisijas.
Ģeopolitika
Galvenais ģeopolitiskais aspekts “graudu koridors”, kura termiņš oficiāli beidzas 2023. gada 17. jūlijā. Spēja šo koridoru pagarināt nav viennozīmīgi vērtēta un arī tā nepagarināšanas gadījumā ir iespējama dažāda notikumu attīstība. Pēdējo dienu ievērojamākie pavērsieni bija mājieni no Turcijas flotes, ka tā var pārņemt kuģu aizsargāšanu arī bez Krievijas dalības no vienas puses un Krievijas atbilde, veicot dronu uzbrukumu Odesas graudu infrastruktūrai, no otras puses. Uzbrukums Odesas infrastruktūrai visticamāk ir mēģinājums parādīt, ka “graudu koridors” ir labāka alternatīva.
Vēsturiskās biržas cenas
Gan rapša, gan kviešu cenas šobrīd atrodas tālu no saviem vēsturiskajiem minimumiem. Kviešu SEP MATIF cena šobrīd svārstās ap 230 eiro par tonnu, salīdzinājumam pīķa cena bija aptuveni 450 eiro par tonnu, bet zemākā vērtība 2014. līdz 2020. gada periodā iezīmējās 150 eiro par tonnu reģionā, augstākā periodā pirms tam virs 250 eiro par tonnu. Biržas dalībnieki tirgus koridoru redz šādos apstākļos – 150 līdz 250 eiro par tonnu pie naudas vērtības pirms inflācijas un naudas printēšanas. Naudas vērtības izmaiņa ir diskusiju objekts.
Minerālmēslu ražošanā nozīmīgā Nīderlandes AUG TTF gāzes cena svārstās ap 30 eiro par megavatstundu. Atšķirībā no kviešu cenas, tā ir krietni tuvāk savām zemākajām vērtībām. Ja līdz šim normāla tirgus koridors būtu sagaidāms 10 līdz 30 eiro/mwh robežās, tad pēc naudas printēšanas perioda aptuveni 15 līdz 45 eiro/mwh robežās. Gāzes noliktavas, lai arī piepildītākas kā gadu iepriekš, tās vairs neuzrāda bailes par “negatīvu gāzi”, līdz ar to kā galvenie cenas ietekmētāji sagaidāmi: ražošanas intensitāte Eiropā, laika apstākļi un konsenss par esošo naudas vērtību.