28/07/2023

Graudu tirgus apskats

Scandagra Latvia graudu tirgus apskats tendences un prognozes līdz 28.07.2023.

Ietekme uz cenāmKomentāri
Ģeopolitika📈 pozitīva“Graudu koridors” pārstājis darboties
Ukrainas nelielais eksports daļēji bloķēts
Krievijas eksportam potenciāli riski
Krājumi📉 negatīvaVājš pieprasījums
Laika apstākļi📈📉 neitrālaLaika apstākļu ietekmē samazinātas Eiropas graudu ražas prognozes
Ekonomika📉 negatīvaFED un ECB paaugstina procentu likmes

Ģeopolitika

Lai arī politiskie notikumi neatstāja lielu tūlītējo ietekmi uz graudu situāciju pasaulē, tomēr tie ietekmēja graudu cenas jūlija mēnesī. Saspīlējums Melnajā jūrā kulminēja 17. jūlijā, kad oficiāli visas iesaistītās puses paziņoja, ka “graudu koridors” ir pārstājis eksistēt.

Spēka izrādīšanas periodā Ukraina paziņoja, ka kuģi turpinās eksportu bez izmaiņām. Krievija uz to atbildēja ar draudiem uzbrukt graudu kuģiem, uz ko, savukārt, saņēma identiskus draudus atpakaļ no Ukrainas puses. Konflikta reakcijas posmā, lai nepieļautu Ukrainas graudu eksportu, Krievija lēma bombardēt visas Melnās jūras ostas, no tām vissmagāk, nozīmīgo Odesas ostu. Sastapusies ar gausu pasaules reakciju, Krievija negaidīti sāka bombardēt arī Renī ostu uz Donavas upes, kura atrodas tieši uz NATO valsts robežas. Blokādes apstākļos Donavas ostas nodrošina 30% Ukrainas graudu eksporta, kamēr 70% eksporta nodrošina dzelzceļa savienojums ar Eiropu.

Reālā ietekme uz Ukrainas graudu eksportu ir apturēts eksports caur Melno jūru un sarežģīts alternatīvais eksports caur citiem ceļiem. Ietekme uz Krievijas graudu eksportu ir nelieli, varbūtēji riski Melnās jūras pārvadājumiem un saistītā ietekme uz graudu kravu apdrošināšanu.

Graudu krājumi

Reālā Ukrainas ietekme uz pasaules kviešu krājumiem ilgtermiņā nav liela. No aptuveni 10,5 miljoniem tonnu Ukrainas kviešu eksporta spējas, Ukrainas kviešu eksports pie pesimistiskākā scenārija varētu nokrist līdz 7 miljoniem tonnu. Rapša eksports varētu saglabāties nemainīgā apmērā. Šādā scenārijā notiktu eksports vienīgi caur Donavas upi un citiem iekšējiem eksporta ceļiem uz Eiropu.

Kamēr 2,5 līdz 3,5 tonnu kviešu “iesprūšana” Ukrainas noliktavās varētu limitēti ietekmēt pasaules tirgu, tikmēr ilgtermiņa lielā ietekme sagaidāma tieši no pretējas tendences, turpinoša kviešu noliktavu sarukuma. Prognozējams, ka vadošajās eksporta valstīs noliktavas gada laikā saruks no 81 līdz 70 miljoniem tonnu kviešu un šo noliktavu izpārdošana veidos negatīvu spiedienu uz cenām.

Laika apstākļu ietekme

Laika posmā līdz 8. augustam tiek solīts izteikti sauss laiks Spānijā, Portugālē, Itālijas dienvidos, Grieķijā, Turcijā un Bulgārijā. Visā pārējā Eiropā tiek solītas lielākas vai mazākas lietavas. Eiropas Komisijas ziņojums arī ieskicē aptuvenu līdzšinējo laika apstākļu reālo ietekmi uz ražu. Prognozes par ES kviešu šīs sezonas ražu mēneša laikā ir samazinātas no 5,70 uz 5,59 tonnām uz hektāru, kas gan joprojām ir piecu gadu vidējā līmenī. Prognozes par ES rapša ražu mēneša laikā ir samazinātas no 3,29 uz 3,20 tonnām uz hektāru, gan saglabājot ražu virs piecu gadu vidējā līmeņa. ASV raža ir samērā sliktā stāvoklī, vien 49% vasaras kviešu ir labā vai nevainojamā stāvoklī, pirms gada šis rādītājs bija 68%.

Citi faktori

Globālajos tirgos saglabājas vēl lielāks klusums kā mēneša sākumā. Pēdējie ziņotie tenderi datēti ar 4. jūliju. Saspīlētā un neparedzamā situācija ir likusi tirgus spēlētājiem būt nogaidošiem un piesardzīgiem.

Tirgos Krievijas graudu cenas saglabājas ļoti zemas. Baltijas kviešu FOB cena $280 par tonnu, pretstatā Krievijas $242 par tonnu. Savukārt, starpība starp Krievijas un Baltijas miežu cenām ir 30 dolāri.

Ekonomisku ietekmi uz tirgiem atstās FED un ECB lēmums celt procentlikmes, kas nozīmē gan investīciju aizplūšanu no projektiem uz noguldījumiem, gan sagaidāmu inflācijas sarukumu un parasti izejvielu sarukumu tam līdzi.

Jaunākās ziņas

GDPR