17/11/2023

Graudu tirgus apskats

Scandagra Latvia graudu tirgus apskats tendences, prognozes un graudu kvalitāte līdz 17.11.2023.

Ietekme uz cenāmKomentāri
Ģeopolitika📈 pozitīvaKarš un ģeopolitisks saspīlējums
Krievijas eksporta plūsma pagaidām nav limitēta, bet pastāv kā liels risks
Krājumi📉 negatīvaVājš pieprasījums
Laika apstākļi📈📉 neitrālaKopumā pieņemami laika apstākļi
Problēmas Austrālijā un Argentīnā
Ekonomika📉 negatīvaKrītošas cenas un spēcīgs dolārs, bet procentlikmes visticamāk ir sasniegušas pīķi, iespējams likmju kritums

🌾 Zemas procentu likmes varētu veicināt naudas atgriešanos lauksaimniecībā, bet zemākas degvielas, minerālmēslu un citu izejmateriālu cenas varētu atvieglot ražošanas izmaksas.

🌾 Kviešu krājumi galvenajās eksporta valstīs saglabāsies 71 miljona tonnu apmērā, turpinot radīt negatīvu spiedienu uz cenām.

🌾 Krievijai paziņojot par eksporta kvotām, kviešu cenas piedzīvos lielāku kāpumu, bet tiek prognozēta to samazināšanās. Tirgus aug ar grūtībām, jo cena atrodas virs pēdējās desmitgades vēsturiskajām cenām.

Bez vērības neizpaliek ASV ekonomikas spēja oktobri noslēgt bez ikmēneša inflācijas. Datiem sekojošās prognozes ar 100% varbūtību liecina, ka ASV procentu likmes ir sasniegušas griestus. Jautājumi šobrīd ir tikai par to, cik strauji un kādā apjomā likmes tiks mazinātas. Sabalansēta inflācija un zemas procentu likmes ierasts ir labas ziņas lauksaimniekiem, jo saimnieciskās darbības kreditēšana kļūst lētāka.

Ja ASV maina procentu likmes, pieņemts uzskatīt, ka arī Eiropa tam sekos, jo citādāk tiks ietekmēts valūtas maiņas kurss. Vienlaikus ASV ekonomika izskatās veselīgāka un inflācija trauslāka kā Eiropā – piemēram, ja ASV biržā degvielas cenas 16. novembrī nokrita gandrīz līdz simboliskajai 2 dolāru par galonu atzīmei (aptuveni 50 eiro centi par litru), tad Eiropā un Latvijā degvielas cenas ir krietni augstākas. Tikmēr ASV priecājas zem šīs simboliskās degvielas cenu atzīmes, jau ir vidusmēra 2019. gada cenas.

Vismaz tuvāko mēnešu laikā arī Eiropā ir sagaidāms deflacionārs periods, bet ar recesijas pieskaņu. Trešajā ceturksnī Eiropas Savienībā IKP krita par 0.1%, lai arī uzrādīja 0.1% kāpumu pret iepriekšējo gadu. Perspektīvai – ASV trešajā ceturksnī piedzīvoja 1.2% IKP kāpumu, bet pret iepriekšējo gadu uzrādīja 2.9% kāpumu.

Eiropas Savienība potenciāli izvairīsies no lēmumiem, kas varētu vājināt valūtas kursu, ņemot vērā to, ka  eiro vājums pret dolāru ir īpaši izteikts kopš Krievijas uzsāktā kara Ukrainā. Lai gan  eiro attālinājies no savas 20 gadu zemākās atzīmes, kad tas iegrima zem paritātes – tomēr eiro valūtu joprojām ietekmē gan karš Eiropā, gan zemākas procentu likmes kā ASV, gan krietni jūtīgāka ekonomika.

Nedaudz mainījušās kviešu krājumu prognozes vadošajās eksporta valstīs. Joprojām tiek aplēsts, ka noliktavās sarucis kviešu apjoms –  no 81 līdz 71 miljonam tonnu kviešu -, savukārt sekojošajā gadā augstāks krājumu kāpums vairs netiek prognozēts. Sagaidāms, ka krājumi saglabāsies 71 miljona tonnu apmērā.

Eksporta  valstīs arī par 3 miljoniem tonnu samazināta 2023./2024. sezonas ražas prognoze, lielākoties to ietekmējot Argentīnas un Krievijas ražas prognožu samazinājumam. Eiropas Savienībā sagaidāma laba raža, bet Ukrainas ražas prognoze ir paaugstinājusies līdz 22 miljoniem tonnu.

Laikapstākļu ietekme uz ražu tiek prognozēta diezgan limitēta. Kamēr mēs redzam problēmas Latīņamerikā, tikmēr laika apstākļi ASV ir atbilstoši – 93% sējas ir paveiktas, tikai 2% zem pērnā gada rezultāta, un 47% graudu ir labā vai lieliskā stāvoklī, salīdzinot ar 32% pirms gada.

Krievija paziņoja, ka jaunajai graudu ražai tiks noteikta 24 miljonu tonnu eksporta kvota. Līdzīgi kā 2022. gadā tika noteikta 11 miljonu tonnu kvota, savukārt 2021. gadā – 17,5 miljonu tonnu eksporta kvota. Graudu tirgi uz šīm ziņām reaģēja ar milzu kāpumu, bet drīz vien tas izgaisa. Krievijas tirgus analītiķi to pamatoja ar uzskatu, ka kvotas situāciju var arī nemaz izteikti neietekmēt. Vienlaikus Krievijas piegāžu ķēžu riski ir ļoti aktuāli, gan iekšpolitikas rezultātā, gan karam lokalizējoties Krievijas ostās.

Šajā ceturksnī Krievijas kviešu eksports ir ļoti vājš, novembris ir jau otrais mēnesis pēc kārtas, kurā eksporta tempi atpaliek no pērnā gada. Prognozēts, ka novembrī Krievija eksportēs 4 miljonus tonnu kviešu, salīdzinājumā, tas ir nedaudz vairāk kā 2023.gada novembrī eksportētie 5 miljoni tonnu. Krievijas kvieši joprojām tiek tirgoti ievērojami lētāk. Krievijas kviešu cena ir 230 dolāri tonnā, kamēr Baltijas kviešu cena ir 245 dolāri, padarot Krievijas graudus salīdzinoši konkurētspējīgākus.

Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc kviešu cenas reizēm bez pretestības atkāpjas jau drīz pēc ģeopolitisku jaunumu iecenošanas, ir vēsturiskās cenas. Tirgus jau šobrīd ir daļēji iecenojis gan naudas vērtības sarukumu, gan ģeopolitiskos saspīlējumus. Taču būtiskāks ir jautājums – kas ir godīgs tirgus punkts? Vienlaikus krituma tempi ir piebremzējušies, vismaz pagaidām saglabājot salīdzinoši stabilu cenu.

Kviešu cenas un minerālmēslu cenas turpina ļoti izteikti korelēt. Nav ļaunuma bez labuma un otrādāk. Brīžos, kad ir vēsturiski labs laiks pārdot kviešus, ir slikts laiks pirkt mēslojumu un pretēji, brīžos, kad kviešu cenas ir zemas, arī mēslojumu iepirkt ir relatīvi lētāk.

Rapša cena atrodas nedaudz tuvāk vēsturiskajām cenām, bet, līdzīgi kā citas lauksaimniecības preces un izejmateriāli, tā ir piedzīvojuši kāpumu saistībā ar konkrētajiem notikumiem pasaulē.

Kvieši – kopumā šosezon vidējā kviešu kvalitāte ir laba, proteīns ir robežās 12-13%.  Reģionāli ir novērojamas problēmas ar krišanas skaitli. Šosezon galvenais izaicinājums bija un ir LIPEKLIS. Ja pēc visiem pārējiem rādītajiem kvieši klasificējās 1. vai 2. grupai, tad zems lipeklis bieži vien novelk grupu uz leju.

Rapsis – šosezon rapša ražība vērtējama kā vidēja. Savukārt, rapša kvalitāte ir laba,  rapsī ir augsts eļļas saturs – robežās 43-45%.

Auzas – šogad auzām izteikti trūkst krāsas. Auzu tilpummasa ir laba, taču diemžēl krāsas dēļ tā nekvalificējas pārtikai un bieži vien aiziet lopbarībā. It īpaši tas attiecas uz auzām, kas tika kultas vēlāk –ilgstošo nokrišņu dēļ auzas strauji zaudēja savu krāsu.

Mieži – miežu kvalitāte ir laba, tilpumassa ir samērā augsta, vidēji 63-64 kg/hl. Šī gada miežu īpatnība ir samēra liels kviešu piejaukums, bieži vien pat sasniedzot 20%.

Jaunākās ziņas

GDPR