19/05/2023

Graudu tirgus apskats

Scandagra Latvia graudu tirgus apskats tendences un prognozes no 15.-19.05.2023.

Ietekme uz cenāmKomentāri
Ģeopolitika📉 negatīvaPagarina “graudu koridoru” Melnajā Jūrā
Karš un ģeopolitisks saspīlējums
Fundamentālā analīze📉 negatīvaKviešu noliktavas uzpildās Eiropā
Deficīta loma pakāpeniski gaist
Finanšu tirgi📈📉 neitrālaInflācijas un bankas likmju periods
Laika apstākļi📈📉 neitrālaPrognozēts mitrums Baltijā un Eiropas Dienvidos
Novērojams mitrums Krievijā
Sausums Argentīnā un Spānijā
Tehniskā analīze📉 negatīvaInerce no ilga kritiena
Eiforija par “graudu koridoru”

Graudu koridors

Vienošanās par “graudu koridora” Melnajā Jūrā pagarināšanu esot noslēgta, jau 17. maijā paziņo Turcijas prezidents Erdogans. Sagaidāms, ka vienošanās īstermiņā radīs spiedienu cenām samazināties. Pirmajās stundās pēc darījuma paziņošanas kviešu cenas biržā nokrita par aptuveni 10 eiro/tonnā, līdz 244,78 eiro/tonnā. Dienu vēlāk, 18. maijā tie ir jau 240 eiro/tonnā.

Kamēr globālā mērogā, Ukrainas graudu nokļūšana tirgos rada spiedienu cenām samazināties, tikmēr Austrumeiropas valstīs tas lauksaimniekiem var ļaut nedaudz uzelpot. Melnās Jūras blokāde radītu spiedienu graudiem vēl aktīvāk ieplūst Eiropas tirgos, kur jau šobrīd papildus graudu ieplūšana radīja satraukumu.

Mānīgā un daļēji nepamanītā nianse saistībā ar darījumu ir tās termiņš. Tikai divi mēneši, nevis kā iepriekš četri mēneši, kas nozīmē, ka pēc pusotra mēneša bažām un kaislībām ir potenciāls atgriezties dienaskārtībā. Šoreiz jau bez prezidenta vēlēšanām Turcijā, kuras rada spiedienu Erdoganam panākt darījumu par katru cenu.

Noliktavas, pieprasījums un piedāvājums

Fundamentāli pasaulē kviešu tirgu iezīmē šādi apstākļi – samazinās noliktavu krājumi un patēriņš pārsniedz ražošanas apjomus, kas ir parocīgi augstākām cenām. Vienlaikus prognozējams, ka deficīta situācija gaisīs: produkcijas apmēram pieaugot par 1,5 m tonnu, vienlaikus patēriņam krītot par 3 m tonnu, salīdzinot 2022/23 un 2023/24 periodus.

Tikmēr Eiropā situācija nedaudz atšķiras, jo pasaules kviešu noliktavām ir tendence pārvietoties uz mums tuvējiem reģioniem: Eiropu, Krieviju, Ukrainu. Īpaši izteiksmīgi tas parādījās Austrumeiropā, kur radās protesti saistībā ar Ukrainas graudu pieplūdumu. Tāpat ir prognozēts, ka Eiropas Savienībā 2023/24 periodā kviešu ražošana pieaugs par 4,7 miljoniem tonnu.

Laika apstākļi un mitrums

Kamēr Argentīna tiek prognozēta kā vadošā pasaules produkcijas Izlīdzinātāja, ar kviešu ieguves kāpumu no 12,6 līdz 19,5 miljoniem tonnu, tikmēr ir uz jautājuma zīmes vai lielais sausums Argentīnā šīs analītiķu prognozes neizjauks. Lielāku sausumu kā parasti novērojām arī Ziemeļamerikas un Eiropas reģionos, īpaši Spānijā, Portugālē, Francijā. Tikmēr liels mitrums piemeklēja Krieviju, Turciju, Vāciju. Baltijas Jūras reģionā pēdējās 30 dienas ir bijušas sausākas kā parasti šajā laikā.

Līdz maija beigām sinoptiķi prognozē sausumu Krievijā, Portugālē, Spānijas Rietumu daļā, Francijā, Lielbritānijā, Vācijā. Tikmēr ekstrēmas lietavas Melnās Jūras un Vidusjūras reģionos, īpaši Turcijā, Itālijā un Grieķijā. Un lielākas lietavas prognozējamas arī Baltijā un Polijas austrumu daļā. Šāda kombinācija Latvijas graudu audzētājus varētu nostādīt veiksmīgā pozīcijā.

Finanšu un tehniskā ietekme

Augstas inflācijas periodam ir divejāda ietekme uz graudu tirgiem. No vienas puses, naudas vērtībai sarūkot, cilvēki vēlas turēt naudu precēs un resursos, jo to vērtība kāpj pret krītošo naudas vērtību. Tādu parādību tirgos arī mēs novērojam. No otras puses, lai apkarotu inflāciju, valdības ceļ procentlikmes, kas mēdz mudināt investorus pamest graudu ieguldījumus un to vietā aizdot naudu valdībai, kur tie iegūst 3% līdz 5% garantētu gada peļņu, Latvijā 3,7% līdz 4%.

Tehniskā tirgus analīze ir krietni komplicētāka, šobrīd izskatās mēreni “lāciska”, jeb ar spiedienu cenām krist. Papīra tirgos investori ir pieraduši pie nu jau gandrīz gadu ilga “lāču tirgus” un biržā tendencēm ir savs inerces spēks. Tāpat investori meklējot “atbalsta vērtības”, redz ļoti zemas graudu cenas pirms cenu pīķa, 2016. un 2020. gados. No otras puses nekas nevar krist mūžīgi un investori sāks aktīvāk taustīties pēc cenu iegrimuma zemākā punkta, jautājums ir tikai par to, kāda tad ir pēc-inflācijas perioda taisnīgā graudu vērtība. Šobrīd tirgus dalībnieki izrāda lielu eiforiju par “graudu koridora” vienošanos, tie ir nepiemēroti apstākļi cenu kāpumam. Bet! Vienošanās ir īsa un jau pēc pusotra mēneša bailes par vienošanās likteni būs atpakaļ dienaskārtībā.


Jaunākās ziņas

GDPR