11/04/2025

Graudu tirgus apskats

Graudu tirgus apskats, tendences un prognozes līdz 11.04.2025.

Globālā ekonomika ir tarifu apdraudēta. Saspīlētākās šobrīd ir Ķīnas un ASV attiecības – ASV uzliekot 145% tarifu Ķīnas precēm un Ķīnai atbildot ar 84% tarifu pret ASV. Pārējā pasaulē tirgi nedaudz atelpoja – ASV 9. aprīlī paziņoja, ka tiek noteikta 90 dienu pauze, kurā pārējām valstīm ASV nosaka 10% universālu tarifu. 10. aprīlī Eiropa paziņoja, ka tā atbildē uz ASV soli iepauzē atbildes tarifus. Papildus ģeogrāfiskajiem tarifiem, spēkā ir 25% tarifs tēraudam, alumīnijam un automašīnām, kuras tiek eksportētas uz ASV.

Eiropas-ASV saspīlējuma laikā riska produkti ir tie, kuri tiek eksportēti starp ekonomikām. ASV ekonomika ir lielāks patērētājs industriālajā produkcijā, savukārt, pakalpojumu sfērā ASV eksportē vairāk kā iepērk no Eiropas Savienības. Tarifu centrā ir tieši pirmā – preču ražošana. Šajā sadaļā Eiropa ir liela vīna, dzērienu, eļļu un kokmateriālu eksportētāja. ASV uz Eiropu visvairāk eksportē sojas pupiņas, riekstus, kokmateriālus un zivju produktus.

Sojas eksports arvien uzskatāmāk nokļūst ekonomikas pāra uzmanības centrā. Ne tikai tāpēc, ka tas ir ES iepirktākais produkts, bet arī tāpēc, ka lielākā daļa pasaules eksporta iet uz divām lokācijām: Ķīnu (61% importa) un ES (8% importa). Tarifu karam saasinoties, pret ASV sojas industriju koncentrēsies gan Ķīna, gan Eiropa. Arī ar Meksiku (4% importa) un Dienvidāziju (6% importa) ASV attiecības ir saasinātas. Ietekme uz soju ir arī ietekme uz ASV kviešiem un ASV kukurūzu.

Vienlaikus kopējā lauksaimniecības preču kategorijā Eiropa eksportē pārliecinoši vairāk kā iepērk. ASV deficīts šajā kategorijā pret Eiropu 2024. gadā bija nepilni 24 miljardi.

Inflācija ASV nokrita līdz 2,4% gadā, tādejādi radot maldīgu miera sajūtu. Deflācija marta mēnesī bija iespējama tāpēc, ka tarifu efekts iestājas ar nobīdi. Tāpat deflācijas struktūra bija balstīta enerģētikas sektorā, marta mēnesī degvielas cenas saruka par 6,3% un transporta izmaksas saruka par 1,4%.

Zemā ASV inflācija ir likusi institucionālajiem analītiķiem saglabāt augstas likmes uz procentlikmju sarukumu. CME grupa ar 62% iespējamību līdz gada beigām redz četrus likmes samazinājumus. Nevienu likmes samazinājumu novērtē ar 0,2%. Likmes paaugstinājumu novērtē ar 0%. Tarifu ērā četri samazinājumi ir ļoti mazticami, arī neviena samazinājuma iespēja ir vērā ņemama.

Degvielas cenu kritums ASV inflācijas rādītājos nav reģionāls faktors – gada laikā BRENT jēlnaftas cena ir sarukusi par 22% un kritums turpinās. Neskaidrība par globālo naftas patēriņu tarifu ekonomikā no vienas puses un OPEC lēmums strauji paaugstināt ieguvi no otras puses izraisīja domino efektu nozarē. Eiropas naftas BRENT cena aprīļa mēneša laikā saruka par 15,3%, kamēr Eiropas dabasgāze Dutch TTF saruka vērtībā par nepilniem 18%. Noprotams, ka enerģētikas sekcija ir iemesls optimistiskām procentlikmju prognozēm no CME grupas.

Jaunākās ziņas

GDPR